Valkűr: algoritmusokat fejlesztenek a Marsra utazó emberformájú robothoz
2015. november 19. 18:00
A NASA azért érdekelt emberformájú (humanoid) robotok fejlesztésében, mert extrém környezetben segíthetik, és ha kell, helyettesíthetik az űrhajósokat.
2015. november 19. 18:00
p
0
0
0
Mentés
Az eredetileg katasztrófa sújtotta területek mentési munkálataira tervezett, 1,8 méter magas, 130 kiló Valkűr (más néven R5) pont ilyen szerkezet. Rá is jöttek, hogy még nehezebb terepen szintén jól funkcionálhat, és eldöntötték: a világűrben fogják használni. A tervek szerint vagy űrhajósok érkezése előtt végezne előkészítő munkát, vagy a személyzettel együtt, ember-robot munkacsoport tagjaként dolgozna.
„A robotika, beleértve az ember-robot együttműködés fejlődése kritikus tényező a Mars-küldetés nélkülözhetetlen technológiáihoz” – nyilatkozta Steve Jurczyk (NASA).
A NASA bejelentette, hogy két egyetemi kutatócsoport fejleszti tovább Valkűr szoftverét, ír algoritmusokat hozzá. Aprólékos tesztekkel fogják vizsgálni, valóban alkalmas-e a Mars-utazásra, esetleg még messzebbre.
Az egyik felsőoktatási intézmény az MIT Számítástudomány és Mesterséges Intelligencia Laboratóriumának (CSAIL) Russ Tedrake vezette csoportja. A másik a bostoni Északkeleti Egyetem.
A volt alkotmánybíró arra reagált, hogy az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének docense kikérte magának, hogy Orbán Balázs náluk szerezzen PhD-fokozatot.
Afrika is igyekszik bekapcsolódni a mesterségesintelligencia-versenybe a hiányos infrastruktúra és finanszírozás ellenére. A kutatók azonban leszögezik, hogy semmiképpen sem úgy, ahogyan azt a Nyugat szeretné.