Ismét Csurka-darabot mutat be az Újszínház

2013. január 12. 10:50

A Döglött aknák című komédiát Dózsa László és Koncz Gábor főszereplésével február elején tűzik műsorra.

2013. január 12. 10:50
Az idei évadban másodszor mutat be Csurka-darabot az Újszínház. A teátrum október végén tűzte műsorára a szerző Deficit című darabját a Bubik István Stúdiószínpadon Ádám Tamás rendezésében.
 
A Döglött aknákat az Újszínház társulatának tagja, az egyik főszerepet, Moór Jenőt alakító Koncz Gábor rendezi, partnere, Paál Károlyként Dózsa László lesz, aki ezzel a szereppel debütál az Újszínházban. A komédia olvasó- és első rendelkező próbáját már megtartották, a bemutató február 8-án lesz.
 
Mint az előadás ismertetőjében áll, a műfaji meghatározáson pontosít, ha tudjuk, hogy a Moór és Paál című kisregényt, amely alapján a színdarab született egyik kritikusa „irodalomtörténeti kalandregényként” aposztrofálta. „Maga a színmű is +kalanddráma+, nemcsak a tartalmát, hanem a sorsát illetően: annak idején Major Tamásnak a legmagasabb szintű pártkapcsolatait kellett igénybe vennie, hogy a mű előadható legyen. Egy Csurka-előadás persze ma is politikai göröngy…” - áll a színház ajánlójában.
 
A Döglött aknák ősbemutatóját az akkor a Nemzeti Színház kamaraszínházaként működő Katona József Színházban tartották 1971-ben Iglódi István rendezésében, a főszerepeket Major Tamás és Kállai Ferenc játszotta.
 
Az Újszínház előadásában a főszerepeket alakító Koncz Gábor és Dózsa László mellett Vass György, Gregor Bernadett, Fazekas Zsuzsa, Bátyai Éva, Maros Gábor, Gyürki István és Beszterczey Attila lép színpadra.
 
A darab története szerint Paál és Moór idegösszeomlással kerül kórházba, s egy kórterembe zárja össze őket a véletlen. Mindketten - mint állítják - a politikai helyzet áldozatai. „Paál a személyi kultusz éveinek rettegett vidéki kiskirálya, aki félreállítását soha nem tudja megemészteni. Moór pedig a reakciós volt úri osztály megtestesítője. A két ellenfél ádáz gyűlölettel kémleli egymást. Turkálnak egymás múltjában, s nem kevésbé egymás szekrényében” - olvasható a produkció ismertetőjében.

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
puszika
2013. január 12. 20:04
Az Újszinház is olyan mint a többi szinház!Hagyjátok dolgozni Őket!Ha jó a darab telt ház lesz, ha nem ,leveszik a műsorról úgy mint más szinházakban.
lynx
2013. január 12. 17:59
Ha "A HATODIK KOPORSÓ"-t a Nemzetiben játszák, akkor leszünk Magyarországon.
Papuska
2013. január 12. 17:42
Örülök, hogy erre a darabra is sor kerül! Kevés olyan bölcs, széles látókörű, és realitásérzékkel rendelkező embert ismertem, mint Csurka István! Sokkal élesebben látta a dolgokat, mint a környezetében lévők. Mikor látta, hogy a látszólag helyes út, az ország gazdasági tönkremenetele irányába halad, feladva pozícióját, kilépett, személy szerint sokat kockáztatva. Látta, hogy kokettálni a liberális oldallal, a nemzeti vagyon kiárusításához, a gazdasági szigor hiánya és a felelőtlenül szervezett kárpótlás a gazdasági csődhöz vezet. Akkor, abból a körből kevesen látták! Ő elkövette azt a rossz általánosítást, hogy ez a liberális kör azonos a hazai zsidósággal. Azt hitte, hogy mint író, általánosíthat. A dologban volt valami, de igy nem volt igaz. Ezt így kijelenteni nem lett volna szabad, mert így rá lehetett sütni, hogy fasiszta, antiszemita. Közben volt egy csomó zsidó barátja, sőt családtagja. Az emberek nem látták a lényeget, és csak erre a momentumra figyeltek. Közben csak Ő látta, hogy "ég a ház". Remélem még sok darabját bemutatják, és néhány évvel a halála után rájönnek, hogy a legkevésbé sem volt fasiszta, vagy antiszemita. Látnok volt, egy öntörvényű látnok, csak mi nem láttuk!
impertinent
2013. január 12. 15:02
Hiába Csurka tudta hogy kell helyzkedni. A drámát bemutatták 1971-.ben a dühöngő Kádár érában, és 2013-ban a dühöngő Orbán érában.Rendszereken átívelő karakán, kemény pályafztás.A darab viszont kiváló.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!