Így játszhat össze Magyar Péter pártja az ukrán titkosszolgálattal — minden, amit a kémbotrányról tudni lehet

Összefoglalónk a Magyar Péter pártja és az ukrán titkosszolgálat körül kirobbant kémbotrányról.

Jarábik Balázs Ukrajna-szakértő a Mandinernek nyilatkozva arra is rámutatott, hogy a kémbotrány egy olyan régi ügyre hasonlít, amely után megromlott az ukrán–magyar viszony.
„A titkosszolgálatok működésébe természetesen nem látunk bele, de nem nehéz észrevenni, hogy az esetnek lehetnek politikai mozgatórugói. Úgy látom, hogy Ukrajna egyrészt a magyar belpolitika, másrészt Magyarország és az EU konfliktusának is részévé vált. Magyarországon éppen belpolitikai kampány folyik Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatban, ezért
figyelemre méltó az az időzítés, hogy a Tisza előjön azzal az állítással, hogy a magyar hadseregnek agresszív szándékai vannak – ami szerintem félreértés –, aztán másnap az ukránok kiutasítanak állítólagos magyar kémeket.
Nyilván ezzel kapcsolatban csak spekulálni tudunk, de az összefüggés mindenképpen figyelemre méltó” – nyilatkozta a Mandinernek Jarábik Balázs Ukrajna-szakértő a napokban kirobbant ukrán–magyar kémbotrány kapcsán.
Ahogy arról a Mandiner is többször beszámolt, napok óta tart az ukrán–magyar kémbotrány. Mint ismeretes, az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) azt állította, hogy leleplezték a magyar katonai hírszerzés Ukrajna ellen kémkedő hálózatát, amely a kárpátaljai régió katonai biztonságával kapcsolatos információk gyűjtésére, a terület védelmi rendszerének feltérképezésére, valamint a lakosság társadalmi-politikai nézeteinek vizsgálatára jött létre. Az akció során Kárpátalján két feltételezett magyar ügynököt tartóztattak le, akiket az SZBU állítása szerint egy korábban már azonosított magyar katonai hírszerző tiszt irányított.
Ezt is ajánljuk a témában
Összefoglalónk a Magyar Péter pártja és az ukrán titkosszolgálat körül kirobbant kémbotrányról.
Ezek után Szijjártó Péter külügyminiszter bejelentette: hazánk kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, miután a magyar hatóságok bizonyítékot találtak titkosszolgálati tevékenységre.
Ezzel összefüggésben péntek késő délután a TEK a budapesti belvárosban elfogott egy ukrán állampolgárt, akivel szemben az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság kémtevékenység miatt beutazási és tartózkodási tilalmat rendelt el. A középkorú férfit még az éjszaka folyamán kitoloncolták Magyarország területéről, mivel tevékenysége a hivatalos álláspont szerint súlyosan veszélyeztette hazánk szuverenitását. A férfi korábban diplomáciai fedésben dolgozott, de hivatalos státusza már megszűnt.
Kérdésünkre Jarábik Balázs kifejtette: „Nem gyakori az ilyen ügy a nemzetközi politikában, de nem is mondható példátlannak. Az eset leginkább ahhoz hasonlít, amikor
2018-ban profi rejtett kamerás felvétel készült a beregszászi magyar konzulátuson magyar állampolgársági eskütételekről, amelyhez az Ukrán Biztonsági Szolgálatnak (SZBU) szintén köze lehetett, és szintén nemzetközi botrány lett belőle.”
Hozzátette: „Érdemes megjegyezni, hogy akkor kezdett megromlani a magyar-ukrán viszony, utána jött az a nyelvtörvény is, amely a kisebbségi nyelvhasználati jogokat csorbította, ami ellen a magyar kormány sorozatosan tiltakozott.”
Arra is kíváncsiak voltunk, hogyan hathat a kémbotrány Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hazai megítélésére, erősítheti vagy inkább gyengítheti-e pozícióját a belpolitikában.
„Ez az ügy az ukrán belpolitikában komolyabb mozgásokat nem okozhat. az ukrán politika egyrészt, amíg tart a háború, hibernált állapotban lesz. Másrészt, lassan ugyan felolvadhat, amennyiben a békefolyamatok beindulnak, de az ukrán politikai erők között konszenzus van a tekintetben, hogy Magyarország nem szövetséges ország” – fogalmazott.
Felmerült szerkesztőségünkben az is, hogy ez a történet esetleg figyelmeztetésként szolgálhat azon uniós országok számára, amelyek eddig formálisan támogatták Ukrajna tagságát, de valójában a potenciális ellenzők közé tartoznak.
Nem hiszem, hogy a kémbotrány számítana abban, hogy esetleg más országok is fel merjék formálisan vállalni, hogy ellenzik az ukrán uniós csatlakozást, hiszen
nem az ukránoktól, hanem inkább az Európai Bizottságtól tartanak, attól, hogy esetleg nem folyósítják nekik az EU-s pénzeket” – fejtette ki felvetésünkre Jarádik Balázs Ukrajna szakértő.
Nyitókép: Magyar Nemzet