Kiderült, honnan indult a Los Angeles-i tűzvész (VIDEÓ)
A tűzoltók még mindig nem tudnak úrrá lenni a tűzön.
Furcsának tűnhet az összefüggés, de nagyon is logikus.
Nyitókép: JOSH EDELSON / AFP
A Los Angeles-i tűzvész kapcsán felmerült a mesterséges intelligencia, különösen a ChatGPT környezeti hatásainak kérdése.
Bár a ChatGPT közvetlenül nem okolható a tűzesetekért, kritikusai szerint a mesterséges intelligencia hatalmas karbonlábnyoma hozzájárul a klímaváltozáshoz, amely kedvez a tűzesetek kialakulásának.
A város vízkészlete nem az MI miatt apadt ki, hanem azért, mert a vízrendszert nem ilyen mértékű tüzek oltására tervezték. Az online kritikák inkább az MI energia- és vízfogyasztására hívják fel a figyelmet – írta meg a TechWorld.
Ezt is ajánljuk a témában
A tűzoltók még mindig nem tudnak úrrá lenni a tűzön.
A ChatGPT és más MI-rendszerek jelentős mennyiségű vizet és energiát használnak fel szervereik hűtésére. Az OpenAI GPT-4 modelljének betanítása során például egy adatközpont 43,5 millió liter vizet használt fel, ami egy adott körzet vízkészletének 6 százalékát tette ki.
A számítások szerint egy 100 szavas email megírása a ChatGPT-vel 519 milliliter vizet igényel.
Ha több millió felhasználó heti szinten használja az MI-t, az éves szinten több százmillió liter víz fogyasztását jelentheti.
Az MI energiafogyasztása szintén aggodalomra ad okot.
Egyetlen ChatGPT-keresés tízszer több energiát használ, mint egy hagyományos Google-keresés.
Egy mesterséges intelligencia modell betanítása akár annyi szén-dioxid-kibocsátással járhat, mint 300 repülőút New York és San Francisco között. A ChatGPT napi energiafelhasználása hozzávetőlegesen 33 000 amerikai háztartás napi fogyasztásának felel meg.
Összességében a mesterséges intelligencia, mint a ChatGPT, példája annak, hogy a technológiai fejlődés milyen mértékben terheli a környezetet. A szakértők szerint fontos lenne átláthatóbbá tenni az MI-rendszerek működésének energia- és vízigényét, hogy a fenntarthatóság szempontjai is érvényesüljenek a technológiai fejlődés során.
Ezt is ajánljuk a témában
Virálisan terjed a zenekészítés "ChatGPT-je", de vajon jó ez nekünk?