Mire készül Amerika? Az atomfegyverek is szóba kerültek a leköszönő Biden-adminisztrációban
Bár Washington tagad, egyre erősödnek azok a vélekedések, miszerint Joe Biden amerikai elnök atomfegyvert adhat Ukrajnának.
Kijev és Washington között közel sem olyan virágzó a kapcsolat, mint amilyennek láttatni szeretnék.
Joe Biden amerikai elnök kormánya megpróbál tárgyalni további több milliárd dollár értékű fegyver Ukrajnának történő átadásáról, de az ország aggódik, hogy egy ilyen döntés számottevően csökkentheti az amerikai fegyverkészletet, és más fontos területekről vonhat el forrásokat. Erről tisztviselők számoltak be a The Washington Postnak.
Az Index a portálra hivatkozva arról ír, hogy a kezdeményezést azért javasolták, mert Ukrajna szövetségesei aggódnak amiatt, hogy az ukrajnai háborúval kapcsolatos politikában drámai változás következik be, amint az új elnök, Donald Trump hivatalba lép.
Egyes tisztviselők szerint a Biden-kormányzatot az is csalódottsággal tölti el, hogy az ukrán vezetők nem hajlandók a mozgósítási korhatárt 25-ről 18 évre csökkenteni, ahogyan azt az Egyesült Államok követeli.
A kormányzat tisztviselői megjegyzik, hogy Joe Biden elnöki ciklusának végén hozott döntése, miszerint engedélyezi a mélyen orosz területére irányuló rakétacsapásokat, adhat némi időt Ukrajnának a helyzet ellenőrzésére. A tisztviselők azonban továbbra is sürgetik az ukrán kormányt, hogy több mint 160 ezer katonával bővítse hadseregét.
Ezt is ajánljuk a témában
Bár Washington tagad, egyre erősödnek azok a vélekedések, miszerint Joe Biden amerikai elnök atomfegyvert adhat Ukrajnának.
Ami a létszámot illeti, ez egyszerűen matematika és fizika kérdése. Nem akarom Ukrajnát vádolni semmivel. Ez egy nagyon nehéz kérdés számukra. De különösen az elmúlt évben egyszerűen nem mozgósítanak és képeznek ki elég katonát ahhoz, hogy pótolják a harctéren elszenvedett veszteségeket
– mondta egy névtelenséget kérő tisztviselő.
Egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő azt is hangsúlyozta, hogy az Ukrajnának nyújtott ilyen rövid távú támogatás fő kockázata az lenne, hogy veszélyeztetne más missziókat, mivel a hadsereg több pénzt és személyzetet különít el arra, hogy nagy mennyiségű katonai felszerelést telepítsen az európai országokba.
Kapcsolódó vélemény
A NATO-országoknak ugyanakkor igazából sem katonai, sem gazdasági érdekük nem fűződik az ukrán tagsághoz, a felvetésnek magának is pusztán politikai okai vannak. Interjú.
A Fehér Ház az amerikai ellátással kapcsolatos problémák ellenére döntött a segítségnyújtás mellett – közölte a kormányzat –, tekintettel „mindazokra a következményekre, amelyeket az ukrajnai háború a szabályokon alapuló nemzetközi rendre és a világ más hadszíntereire gyakorol, és arra, hogy milyen tanulságokat vonnak le belőle az autoriter államok”.
Nyitókép:MANDEL NGAN / AFP