Így tesszük naggyá Európát: itt vannak a soros magyar elnökség legfontosabb célkitűzései
Magyarország, az EU soros elnökségét betöltő többi tagállamhoz hasonlóan, mottót és logót választott, amely az elnökség prioritásait jelképezi
„Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy elfogulatlan közvetítőként szolgáljunk az elnökség alatt, biztosítva az egész unió érdekeinek a védelmét” – mutatott rá Kovács Zoltán, a 2024-es magyar elnökség operatív feladatainak előkészítéséért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos.
Nyitókép: Photo by Christopher Furlong/Getty Images
Hétfőn vette kezdetét Magyarország fél évig tartó vezetésének időszaka az Európai Tanács elnöki posztján. Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben vette át az elnökséget Alexander De Croo belga kormányfőtől – mutat rá a Magyar Nemzet.
Mint a lap felidézi: a magyar program hét fő prioritást határoz meg:
Ezen célok elérése érdekében Magyarország számos formális és informális tanácsi ülést, projektet, és konferenciát fog szervezni, valamint az EU vezetőségét is vendégül látja majd.
Noha, mint a Mandiner olvasói emlékezhetnek: a magyar elnökséghez vezető út azonban nem volt zökkenőmentes. Az Európai Parlament több képviselője is többször felvetette, hogy meg kellene akadályozni a magyar elnökséget, mivel szerintük kérdéses, hogy Magyarország hitelesen elláthatja-e ezt a szerepet. Több mint egy évvel ezelőtt már azzal érveltek, hogy Magyarország megsérti az EU alapvető értékeit, és nem tartja be a „lojális együttműködés elvét”. Később olyan vádak is elhangzottak, miszerint a magyar elnökség orosz és kínai érdekeket képvisel.
A hazánkat elnökségével kapcsolatos (fentebb is idézett) vádakra Kovács Zoltán, a 2024-es magyar elnökség operatív feladatainak előkészítéséért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos reagált.
„Azok az újra és újra felhozott vádak, amelyek szerint Magyarország az orosz vagy kínai érdekek érvényesülését támogatná, teljesen alaptalanok, és annak a szélesebb narratívának a részét képezik, amelynek célja Magyarország hírnevének megtépázása. Arra szeretnénk biztatni a rosszindulatú kritikusokat, hogy adják meg Magyarországnak a lehetőséget, hogy bemutassa képességeit és elkötelezettségét – a hamis spekuláció és a megosztó nyelvezet használata helyett” – értékelt Kovács Zoltán.
A kormánybiztos hozzátette, hogy „az Európai Unió Tanácsának elnöksége jelentős felelősséggel jár, és Magyarország teljes mértékben tisztában van az ezzel járó figyelemmel. Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy elfogulatlan közvetítőként szolgáljunk az elnökség alatt, biztosítva az egész unió érdekeinek a védelmét.”
***
Ezt is ajánljuk a témában
Magyarország, az EU soros elnökségét betöltő többi tagállamhoz hasonlóan, mottót és logót választott, amely az elnökség prioritásait jelképezi