Zelenszkij kezdhet félni: úgy tűnik, ezzel a lépésével feldühítette Washingtont
Hiába a figyelmeztetés, úgy látszik, Ukrajna azóta sem változtatott a stratégiáján.
Hónapok óta egy helyben járnak az amerikai politikusok.
Nyitókép: Getty Images/Chip Somodevilla
Több mint két hónappal azután, hogy a szenátus jóváhagyta a 95 milliárd dolláros biztonsági támogatási csomagot Ukrajna, Izrael és Tajvan, valamint az Egyesült Államok más indo-csendes-óceáni partnerei számára, Mike Johnson, a képviselőház elnöke hétfőn azt mondta, hogy a képviselőház a héten megvizsgálja a támogatást, de ezt különálló törvényjavaslatok formájában fogja megtenni.
A képviselőházi és szenátusi demokraták – és a Fehér Ház is – kijelentették, hogy megvizsgálják Johnson javaslatait, ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a legjobb és leggyorsabb stratégia az lenne, ha a képviselőház egyben fogadná el a törvényt.
Ezt is ajánljuk a témában
Hiába a figyelmeztetés, úgy látszik, Ukrajna azóta sem változtatott a stratégiáján.
Johnson tervét támogatták a képviselőház költségvetési, fegyveres szolgálati, külügyi és hírszerzési bizottságainak vezetői, valamint a védelmi előirányzatokkal foglalkozó albizottság elnöke is. „Nincs vesztegetni való időnk, ha a nemzetbiztonságunkról van szó. Ezen a héten el kell fogadnunk ezt a segélycsomagot” – fogalmaztak Tom Cole, Mike Rogers, Michael McCaul, Mike Turner és Ken Calvert képviselők közös nyilatkozatukban. Turner és Jim Himes demokrata képviselők, külön nyilatkozataikban sürgették, hogy a segélyeket minél előbb adják oda Ukrajnának.
Az, hogy a tervek szerint a támogatásokat különálló törvényjavaslatok formájában tárgyalják meg,
hetekkel meghosszabbíthatja az elfogadási folyamatot.
Mivel a külön álló törvényeket nemcsak az Képviselőháznak, hanem a Szenátusnak „újra” el kell fogadnia, mielőtt az a Fehér Ház elé kerülhetne.
A törvényjavaslatok szövegét egyelőre nem hozták nyilvánosságra, de várhatóan különválasztanák az Ukrajnának és az Izraelnek szánt támogatások kérdését, valamint az indo-csendes-óceáni partnereknek nyújtott segélyeket.
Az sem világos egyelőre, hogy a Ház melyik ország segítségét fogja először megtárgyalni. A republikánusok korábban már többször megpróbálták elérni, hogy az Izraelnek nyújtott támogatásokat Ukrajna segélyezése nélkül fogadják el, amit a demokraták elutasítottak.
Ezt is ajánljuk a témában
Orbán Viktor a háború kezdete óta arról beszél, amit most Zelenszkij is beismert.
Ukrajna támogatói már hosszú ideje sürgetik Johnsont, hogy engedélyezze a kiegészítő finanszírozásról való szavazást. Johnson azonban többféle indokot is felhozott a halogatásra, többek között azt, hogy az adófizetők dollárjait belföldi ügyekre kellene összpontosítani. Sok jobboldali republikánus, különösen
a Donald Trumppal szoros szövetségben állók, hevesen ellenzik, hogy további dollármilliárdokat küldjenek Ukrajnának.
Több republikánus is figyelmeztette Johnsont, amennyiben engedélyezi a szavazást Ukrajna támogatásáról, abban az esetben kezdeményezik leváltását a házelnöki tisztségből. Tavaly a konzervatívok leváltották az akkori házelnököt, Kevin McCarthyt, és három hétbe telt, mire Johnsont megválasztották.
Ezt is ajánljuk a témában
Hónapok óta blokkolják a republikánusok az Ukrajnának szánt 60 milliárd dolláros hadisegélyt, egyre nagyobb kétségbeesésbe kergetve a két elnököt, Zelenszkijt és Bident. A képviselők most úgy mentek el szünetre, hogy a megegyezés közelében sem járnak.
Arra a kérdésre, hogy a Fehér Ház támogatná-e a négy különálló törvényjavaslatot, John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője azt mondta, hogy a kormányzat további információkra vár. „Első pillantásra úgy tűnik, hogy a házelnök javaslata valójában segít abban, hogy segélyt adjunk Ukrajnának, segélyt Izraelnek és a szükséges forrásokat az Indo-csendes-óceáni térségbe. Csak szeretnénk több részletet megtudni” – mondta újságíróknak.
Ezt is ajánljuk a témában
Pedig másnak nincs is reális forgatókönyve, hogyan érhetne véget a háború.
***