Egy felmérés szerint a németek arra számítanak, hogy 2024-ben lesz AfD-s miniszterelnök
Folyamatosan nő a jobboldali párt népszerűsége, a taglétszám már meghaladja a 40 ezret.
Nagy a félelem a mainstream körökben a keletnémet tartományokban élre törő párttól.
Egy felmérés szerint a németek arra számítanak, hogy 2024-ben lesz AfD-s miniszterelnök, írtuk két hete az őszi keletnémet tartományi választásokról kapcsolatos várakozásokról.
Ezt is ajánljuk a témában
Folyamatosan nő a jobboldali párt népszerűsége, a taglétszám már meghaladja a 40 ezret.
Ebben az évben három keletnémet tartományban tartanak választásokat: Szászországban, Türingiában és Brandenburgban. A YouGov közvélemény-kutató intézet szerint a németek többsége országos méretekben arra számít, hogy a szeptemberi választásokon
a három tartomány „legalább egyikében” az AfD abszolút többséget szerez, ami azt jelenti, hogy miniszterelnököt adhat.
Ezt a szcenáriót a német választók 53 százaléka valószínűsíti, és csak 32 százaléknyian nem hisznek benne. Az ország keleti felében ugyanakkor már 58 százalék azoknak az aránya, akik AfD-s tartományi miniszterelnökre „fogadnak”.
A gazdatüntetésekkel egyidőben aztán kiderült: néhány „szélsőjobboldalinak” bélyegzett személy és az AfD egyes politikusainak potsdami titkos találkozóján felmerült, hogy a Németországban élő több millió bevándorlót ki kellene toloncolni.
Ezt is ajánljuk a témában
Fizikai formát öltött a német társadalmi elégedetlenség. Mutatjuk, mi áll a háttérben!
Mindezt az AfD vezetősége is elismerte, de azt hangoztatta, hogy az ott elhangzott tervek nem szerepelnek a párt hivatalos politikájában.
Ez azonban már elég volt a mainstream sajtónak és a kormánykoalíciót alkotó pártoknak: az elmúlt napokban számos nagyvárosban érték egymást a több ezres tüntetések a „szélsőjobboldal” ellen.
Továbbá hat keletnémet püspök arra szólította fel a választókat, hogy ne szavazzanak az AfD jelöltjeire az idén tartandó tartományi választásokon.
A püspökök „a demokrácia védelmében” írtak levelet, amelyben – mint arról a ZDF mellett néhány más hírportál is beszámolt – több „szélsőséges csoport”, illetve párt,
de mindenekelőtt az AfD ellen foglaltak állást.
Hamburg, Berlin, Magdeburg, Erfurt, Görlitz és Drezda püspöke a Szavazz felelősségteljesen címet viselő kétoldalas levélben az AfD-t külön is említve bírálta a migránsok és a fogyatékkal élők kiutasításáról szóló „durva fantáziákat”, a klímaváltozás tagadását, továbbá politikusok és intézmények általános megvetését, számol be a levél tartalmáról az Infostart.
Nyitókép: MTI/EPA/Hannibal Hanschke