Li Csiang kínai miniszterelnök
Li kínai miniszterelnök bűne az, hogy a koronavírus-járvány alatt kőkemény lockdownt vezetett be Sanghajban,
amely „több mint huszonötmillió lakosát otthonfogságba ejtette, sokan alig tudtak ennivalót szerezni, ellátni állataikat vagy egészségügyi segítségért folyamodni – s eközben a város gazdasága is földbe állt”. Emellett a POLITICO azért is nagyon haragszik, hogy Li szokott egyeztetni muszlim partnereivel mindarról, amit Kína az ujgurokkal művel.
Robert Fico szlovák miniszterelnök
A csúcsszemétláda-lajstrom közép-európai blokkját a legfrissebb rosszfiúval, Robert Ficóval kezdi a brüsszeli lap, akiről „Szlovákia, úgy látszik, egyszerűen nem tud leszokni”. A lap problémája az, hogy pártja „Putyin-barát kampányt folytatott”, s emellett „a szlovák bíróságok még mindig dolgoznak azon a számos szervezett bűnözési ügyön, melyek a Smer legutóbbi kormányzásakor keletkeztek”.
Novák Katalin magyar köztársasági elnök
Természetesen egyetlen brüsszeli csúcsszemétláda-listáról sem hiányozhatnak a magyarok. Ezúttal az egyetlen magyar, aki a lap újságírójával szembejött a davosi vendégnévsorban, Novák Katalin köztársasági elnök volt, így őt sikerült lecsúcsszemétládázni.
Novák szerintük
a rövidebbet húzta, mert azért küldték Davosba, hogy vigye az EU páriaállamának zászlaját”.
Emellett felhánytorgatták neki, hogy háttere miatt tüzes feministának kellene lennie, ehelyett viszont „szociálisan őskonzervatív, és a nemzetközi abortuszellenes, egyenlőségellenes, antifeminista mozgalom sztárja”. Ráolvassák azt a 2020-as nyilatkozatát is, melyben a nőkkel szembeni állítólagos fizetésbeli diszkrimináció kapcsán azt mondta „a női testvériségnek”, hogy a nőknek nem kell egész álló nap a férfiakhoz méregetniük magukat. „Meg lett nekünk mondva” – összegez a POLITICO szerzője.
Andrzej Duda lengyel elnök
A közép-európai blokkot Andrzej Duda lengyel elnökkel zárják, aki a POLITICO szerint „a tegnap embere”, aki „körmeszakadtáig kapaszkodik saját relevanciájába, és azon igyekszik, hogy akadálya legyen a Donald Tusk vezette kormánynak vétójával”. A brüsszeli lap azonban figyelmezteti a Davosba látogatókat:
ha találkoznak Duda elnökkel Davosban, ne gondolják, hogy Lengyelország nevében beszél”.
A fentieken kívül szerepel még a csúcsszemétláda-listán Paul Kagame ruandai elnök, Hun Manet kambodzsai miniszterelnök, a katari miniszterelnök, valamint a szaúdi olajvállalat, az Aramco vezére. A szorgalmas brüsszeli lap mindannyiuknak szentelt mérhetetlenül arrogáns, lenéző sorokat.
Nyitókép: Facebook/Novák Katalin