Szombaton tartják a parlamenti választást Szlovákiában. Több mint hektikus három és fél év után szavaznak újra a szlovákiai választópolgárok a törvényhozás összetételéről az előrehozott voksoláson.
Kevesebb, mint egy teljes ciklus alatt
három kormányfője és háromnál bizonyosan több kormányválsága volt Szlovákiának.
2020-ban még az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OL'aNO) párt győzött a választáson, s lett így egy négypárti kormány élén miniszterelnök a nehezen besorolható, populista Igor Matovic. Akkor, 2006 óta első alkalommal nem a Smer lett a legnagyobb párt a választáson – ugyanakkor ők futottak be a második helyen, a harmadikon pedig a Család Vagyunk párt, Boris Kollár egyszemélyes politikai mozgalma.
Nem jutott be ugyanakkor a parlamentbe a sajtó által már akkor felkapott Progresszív Szlovákia, ahogy a magyar kisebbséghez kötődő pártok is kimaradtak az újabb parlamenti ciklusból.
Az elmúlt három év alatt aztán előbb Matovic, majd a kormányából előrelépő Eduard Heger is belebukott a miniszterelnökségbe. Az elmúlt hónapokban Szlovákia, egyáltalán a politika történetében első alkalommal egy magyar származású politikus került Magyarországon kívül vezető pozícióba.
Ódor Lajos közgazdász lett Szlovákia „szakértői” kormányának vezetője,
hangsúlyozottan csak a mostani választásig. Politikai kormányzást nem is sikerült folytatni, az bizonyos: még újabb botrányok rázták meg északi szomszédunkat az elmúlt hetekben, mely során a nyomozó és titkosszolgálati hatóságok kezdtek már egymás ellen dolgozni. Emellett pedig egyre több Magyarország felől érkező migráns okozott társadalmi és politikai konfliktust.
Ilyen időkben kerül most sor Szlovákia újabb parlamenti választására, ahol várhatóan
jelentős mértékben újra fogják osztani a lapokat.
A legutolsó közvélemény-kutatások szerint az első hely kérdése egyrészt a korábbi újságíró-gyilkossági és korrupciós botrányokból feltápászkodó Robert Fico Smer pártja, valamint az előző választáson még parlamenten kívül maradó, liberális Progresszív Szlovákia között dőlhet el. A legtöbb kutatás a Smer előnyét mutatja: 18 és 24 százalék körüli eredménnyel futhat be az első helyen, ami jól mutatja a szlovák politikai teljes széttöredezettségét.