Csúcs előtt, a háború 499. napján

2023. július 07. 06:56

A kilencvenes években a NATO Oroszország egyben tartásán dolgozott.

2023. július 07. 06:56
Nyitókép: ALEXEY DRUZGININ / ANTON DENISOV / R / SPUTNIK / SPUTNIK VIA AFP
Szekeres  Imre
Szekeres Imre
Népszava

„Az Oroszországhoz való viszony korábban megosztotta a NATO tagjait. Voltak, akik azt képviselték, hogy erős kordon kell, abból kiindulva, hogy Oroszországban elkerülhetetlen az önkényuralom; de stabil együttműködésre is szükség van, mert az adhat kölcsönös biztonságot a NATO-nak és Oroszországnak is. A másik álláspont az volt, hogy Oroszországban van esély az európai demokratikus fejlődésre, így tehát ha növekszik a gazdasági egymásra utaltság – többek között az orosz gáz és olaj importja –, az majd elősegíti a politikai-katonai együttműködést. Ezek az európai államok a kilencvenes évek elején azt is elképzelhetőnek tartották, hogy Oroszországot integrálják a nyugati együttműködésbe, akár a NATO-ba is; abban bízva, hogy akkor nem marad talaja a katonai konfrontációnak. A NATO politikáját folyamatosan ennek a két nézetnek a kompromisszuma formálta.

A kilencvenes években a NATO Oroszország egyben tartásán dolgozott, mert tartott a káosztól és a nukleáris fegyverek szétszóródásától. A korrupció, az erőszak terjedése, a leszámolás a politikai ellenfelekkel, az első csecsen háború jelezte, hogy Oroszország »a hadseregen, a titkosszolgálaton és a rendőrségen nyugszik«, ahogy azt a Bildnek adott interjújában Orbán Viktor mostanság megfogalmazta.

Ennek ellenére zökkenőmentes volt a döntés Magyarország, Lengyelország, Csehország felvételéről a NATO-ba 1997 novemberében. Ugyanabban az évben jelent meg a NATO-orosz kapcsolatok alapokmánya, majd 2002-ben létrejött a NATO-Oroszország Tanács. 2004-ben további hét közép-és kelet-európai ország lett NATO-tag, amit akkor az orosz vezetés (Vlagyimir Putyin elnöksége alatt) tudomásul vett.”

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: ALEXEY DRUZGININ / ANTON DENISOV / R / SPUTNIK / SPUTNIK VIA AFP

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tapir32
2023. július 07. 19:14
Az emberi élet a legfőbb érték! Aljas dolog mások halálát akarni! A háborúnak a béke az ellentéte és nem a még nagyobb háború! A tűzszünetnek és a békének az a lényege, hogy minél kevesebben haljanak és nyomorodjanak meg. A szankcióknak több a halottja Nyugat-Európában mint a Covid-nak.
tapir32
2023. július 07. 19:14
Az emberi élet a legfőbb érték! Aljas dolog mások halálát akarni! A háborúnak a béke az ellentéte és nem a még nagyobb háború! A tűzszünetnek és a békének az a lényege, hogy minél kevesebben haljanak és nyomorodjanak meg. A szankcióknak több a halottja Nyugat-Európában mint a Covid-nak.
tapir32
2023. július 07. 19:02
Jól átvágták az ukránokat, amikor a hazájuk védelmét összekötötték a globalizált tőke érdekeivel. A tőkések az elhúzódó háborúban érdekeltek az ukránok a hazájukért halnak. Ebből a csapda helyzetből a mielőbbi tűzszünet és béke a kivezető út. Senkit nem érdekel, hogy miért akarod mások halálát! Aki folytatja a háborút az a háború pártján áll és mások halálát akarja! Aljasság! A tűzszünet a megoldás!
tapir32
2023. július 07. 18:55
Hazug írás! Demagóg szerző! A demagóg a tények hamis színben való feltüntetésével, az emberek érzelmeinek, indulatainak felkeltésével, hízelgéssel, túlzásokkal és szándékos elhallgatásokkal, össze nem hasonlítható dolgok összehasonlításával, hamis oksági kapcsolatokkal, tetszetős részigazságokkal, konyha moralizálással, hazugságokkal mások véleményét manipuláló ember.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!