„A közösségetek olyan sokszínű és egyedi, mint a reggeli taco” – mondta Jill Biden, az amerikai elnök felesége az Egyesült Államokban élő spanyol ajkú közösségek legnagyobb éves konferenciáján, az UnidosUS-en. A texasi beszéd azonban olyan rosszul sült el, mint Biden gyakorlatilag bármelyik nyilvános szereplése az elmúlt hetekben, – például ez, ez és ez – a first lady szavait számos kritika érte.
„A reggeli tacóval demonstrálni a San Antonióban élő spanyol ajkú közösségek sokszínűségét kiválóan szemlélteti a kulturális ismeretek hiányát” – reagált Jill Biden kijelentésére az Országos Hispán Újságírók Közössége (NAHJ). Az NAHJ úgy folytatta: „Arra ösztökéljük a first lady stábját, hogy a jövőben fordítsanak nagyobb figyelmet a közösségeink komplexitásának megértésére. Ne nevezzenek tacónak, és ne is próbáljanak minket sztereotípiákba szorítani.”
A first lady sajtótitkára bocsánatot kért. „A first lady sajnálja a történteket, szereti és nagyra tartja a spanyol ajkú közösségeket” – írta. A Fehér Ház nem adott ki közleményt, azonban több republikánus politikus is megszólalt az ügyben.
Többen a média kettős mércéjére utaltak, jelezve: a liberális média „felfalta” volna a konzervatívokat, ha egy republikánus politikus tett volna hasonló kijelentést.
„Nem csoda, hogy a spanyol ajkúak menekülnek a Demokrata Párttól” – fogalmazott Andy Biggs arizonai republikánus szenátor. A politikus arra emlékeztetett, hogy a first lady szavai csak tovább növelhetik az elégedetlenséget Joe Biden demokrata párti elnök munkájával szemben.
A Quinnipiac Egyetem áprilisi felmérése szerint az elnök munkájával a spanyol ajkú szavazók csupán 26 százaléka elégedett, amely a legalacsonyabbnak bizonyult valamennyi demográfiai csoport esetében – írja a hírről szintén beszámoló Magyar Nemzet.
Az amerikai statisztikai hivatal szerint az ország népességének mintegy 19 százaléka spanyol ajkú. A 62 millió fő 2020-ban már a második legnagyobb etnikai közösséget és így jelentős szavazótábort jelentett az Egyesült Államokban. A pártoknak a spanyol ajkú szavazók megnyerése elengedhetetlen, ugyanis arányuk az olyan billegő „csatatér államokban” mint Új-Mexikó (49 százalék), Arizona (31 százalék) vagy éppen Florida (26 százalék) megkerülhetetlen.
Noha a spanyol ajkúak többsége hagyományosan demokrata párti szavazó, ez mára már nem olyan egyértelmű – jegyzi meg a a Magyar Nemzet.