Bombaüzlet: kiderült, ki lehet a migránsbiznisz első milliárdosa
Az Egyesült Királyságban ehhez még embercsempésznek sem kell lenni.
A brit kormány szerint az egyéni szabadságjogok korlátozása nélkül kell együtt élni a vírussal.
A brit kormány által e hét elején bejelentett intézkedés értelmében brit idő szerint hajnali 4 órától – közép-európai idő szerint 5-től – a külföldről érkezőknek nem kell kitölteniük az utasazonosító űrlapot (passenger locator form), és senkinek nem kell koronavírus-tesztet végeztetnie.
A tesztelési kötelezettség teljes eltörlése azokra a beutazókra is vonatkozik, akiknek nincs teljes körű oltásuk a koronavírus ellen. A koronavírus elleni teljes körű beoltottságot a brit kormány jelenlegi meghatározása szerint két beadott oltási adag, illetve az egykomponensű Janssen-vakcinából értelemszerűen egy beadott dózis jelenti.
A nem teljesen beoltottaknak eddig az indulás előtti két napban elvégzett koronavírus-teszt negatív leletét kellett felmutatniuk ahhoz, hogy beléphessenek az Egyesült Királyságba, és az érkezés utáni második nap végéig is el kellett végeztetniük egy PCR-tesztet.
Péntektől ezek az előírások is megszűntek, vagyis immár azoknak sem kell az indulás előtt és az érkezés után koronavírus-szűrést végeztetniük, akik a brit kritériumok alapján nem számítanak teljes körűen beoltottaknak.
A hivatalos indoklás szerint a döntés megfelel a brit kormány nemrégiben ismertetett stratégiájának, amelynek alaptétele az, hogy a továbbiakban az egyéni szabadságjogok korlátozása nélkül kell együtt élni a koronavírussal.
A kormány szerint
A brit egészségügyi minisztérium legfrissebb, csütörtök esti tájékoztatása szerint a brit lakosság 85,6 százaléka kapott eddig két oltási dózist, és 67,1 százaléknak a harmadik, emlékeztető adagot is beadták.
Az első, a második és a harmadik oltási dózisból eddig összesen több mint 140,5 milliót adtak be az Egyesült Királyságban.
A brit kormány március végétől felszabadítja azokat a szállodai férőhely-kapacitásokat is, amelyeket azoknak a beutazóknak tartott fenn, akiknek érkezésük után őrzött karanténhotelekbe kellett vonulniuk.
Ez az előírás a járványügyi szempontból különösen veszélyesnek nyilvánított országokból érkezőkre vonatkozott, de a szabályozást a gyakorlatban már hónapok óta nem használják, és az ilyen országok számára fenntartott „vörös lista" is hosszú ideje üres.
Nyitókép: RASID NECATI ASLIM / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP