Visszafoglalhatja-e Franciaországot Eric Zemmour?

2022. február 28. 14:59

A francia politikai paletta jobboldalán eddig összesen három, való esélyekkel rendelkező jelölt szállt ringbe a köztársasági elnöki poszt megszerzéséért: Eric Zemmour (a szuverenista és konzervatív tábor vezetője), Marine Le Pen (a Nemzeti Tömörülés vezetője) és Valérie Pécresse (a liberális jobboldal elnökjelöltje). A legfrissebb (2022. februári) közvélemény-kutatási adatok szerint a három jelölt jelenleg fej-fej mellett küzd, és nagyjából 15 százalék körül mozgó népszerűséggel bármelyikük esélyes lehet arra, hogy a körülbelül 25 százalékos népszerűséggel rendelkező Emmanuel Macron mögött második helyen végezzen az elnökválasztás első fordulójában – s így bekerüljön a második fordulóba. Cikksorozatunk második része.

2022. február 28. 14:59
null

Cikksorozatunk első részét itt olvashatja el.

Álláspont a gazdaságpolitika tekintetében

Eric Zemmour gazdasági vonatkozásban egy igen erőteljes iparpolitika megvalósítását és a nemzeti preferencia erősítését tartja szükségesnek. Az író több vitaműsorban is rámutatott arra, hogy az ipar súlya az európai integráció elején – a hatvanas és a hetvenes években – még 20% feletti arányt képviselt a bruttó nemzeti összterméken belül, az elmúlt négy évtizedben azonban 10 százalékrara zsugorodott. A szuverenista elnökjelölt a francia ipar ily mértékű összeroppanását tragikus fejleménynek tartja, és ellenpéldaként a német és az olasz iparpolitikát hozza fel, amely mindkét ország esetében biztosította az ipar 20% feletti súlyának megőrzését a GDP-n belül.

A folyamatot azonban Zemmour jelenleg még megfordíthatónak tartja: különösen igaz ez

az atomenergia területén, ahol Franciaország eddig – nem utolsósorban nukleáris elrettentő erejének és az atomerőművek több évtizedes fejlesztési politikájának köszönhetően – Európa vezető hatalma volt. 

Az iparosítási (s ezzel összefüggésben relokalizációs) politika finanszírozására Eric Zemmour jelentős költségvetési forrásokat kíván átcsoportosítani. 

A költségvetés kiadási oldalán új javaslat az a felvetés, amelynek értelmében Zemmour megszüntetné a nem járulékalapú szociális ellátások folyósítását a Franciaországban rezidens külföldi állampolgárok részére. A ”nemzeti szolidaritás” alapján folyósítandó szociális ellátások ugyanis logikus módon – a ”nemzet” fogalmából adódóan – Zemmour megítélése alapján kizárólag a francia nemzethez tartozó polgárokat illetik meg.

A jelenlegi helyzet ezzel ellentétben az, hogy a francia bíróságok döntése nyomán a ”nemzeti szolidaritáson” alapuló szociális ellátásokat minden Franciaországban rezidens (állandó lakhellyel rendelkező) lakos részére folyósítják. Ezt a bíróság az 1789-es ”Emberi és Polgári Jogok Nyilatkozata” által kimondott egyenlőség fogalmának sajátos értelmezésére és kiterjesztésére alapozza; Eric Zemmour azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a francia forradalom leghíresebb dokumentuma csupán a francia (állam)polgárok közötti teljes jogi egyenlőséget mondta ki (ezért szerepel a címében a polgári szó) – ám

szó sem volt arról, hogy ez a jogi egyenlőség a Föld összes lakosára kiterjedt volna.

A szociális ellátások jogosultsági körének a francia állampolgárokra való korlátozása jelentős költségvetési megtakarításokat eredményezne, és lehetővé tenné azt, hogy a felszabadult forrásokat az új francia kormány inkább a gazdaság fejlesztésére fordítsa.

Az adópolitika terén Eric Zemmour elképzelései igen közel állnak Orbán Viktor elképzeléseihez,

a kis- és középvállalkozások támogatására épülnek és leginkább a vállalkozásokat terhelő adók általános szintjének a csökkentését irányozzák elő. 

Az úgy nevezett ”általános társadalombiztosítási járulék” (CSG – contribution sociale généralisée) Zemmour által tervezett kis mértékű csökkentése szintén ebbe az irányba mutat, és a vásárlóerő növelésén keresztül közvetett módon szolgálja az üzleti szektor helyzetének és a francia ipar versenyképességének a javítását.

Az elnökjelölt programja és konkrét intézkedési tervei

Eric Zemmour 2022 január 22-én ”A jobboldali erők egyesítése” címmel nagyszabású rendezvényt tartott, amelynek keretében több magas rangú vendég jelenlétében bejelentette, hogy mind a Marine Le Pen által vezetett Nemzeti Tömörülésből, mind Nicolas Sarkozy volt köztársasági elnök Les Républicains elnevezésű pártjából országosan ismert, vezető politikusok (Jérôme Rivière, Gilbert Collard, Guillaume Peltier, Philippe de Villiers) döntöttek úgy, hogy csatlakoznak az általa 2021 végén alapított ”Visszafoglalás” (Reconquête) elnevezésű párthoz.

Jérôme Rivière átlépése különösen nagy jelentőséggel bír, tekintettel arra, hogy személyében nem más, mint a Nemzeti Tömörülés európai parlamenti frakciójának delegációvezetője csatlakozott Eric Zemmour új pártjához – ez egészen bizonyosan jelzésértékű a Marine Le Pen által vezetett párt egész szavazótábora számára.

Az új párt elnevezése félreérthetetlenül arra utal, hogy

a más kultúrákból érkezett bevándorlók hovatovább teljesen elfoglalják Franciaországot,

ezért az országuk szellemi gyökerei iránt szeretetet érző franciákat immár mozgósítani kell a célból, hogy ”visszafoglalják” – vagy más szóval: visszahódítsák – a saját országukat.

Mind az újonnan csatlakozott, más pártokból érkezett vezető politikusok nyilatkozataiból, mind Eric Zemmour hosszú választási beszédéből egyértelműen kiolvasható az, hogy

az elnökjelölt új pártja a bevándorlás, a közbiztonság és a szociális juttatások, a közteherviselés aspektusait egymással szorosan összefüggő kérdéseknek tekinti.

Gyökeres változások a belügy területén

A kortesbeszédben Eric Zemmour biztonságpolitikai, állampolgársági és személyi státuszt érintő szakpolitikai javaslatai keretében ígéretet tett többek között arra, hogy elnökké választása esetén teljesen leállítja a bevándorlást Franciaországba, s új jogszabály keretében biztosítja a francia polgároknak a ”megbocsátható önvédelem” jogát (défense excusable), továbbá megfosztja a francia állampolgárságtól a kettős állampolgársággal rendelkező, jogerősen elítélt bűnözőket, kiutasítja és és azonnali hatállyal kitoloncoltatja őket Franciaországból. Szólt arról is, hogy mivel Franciaország határai ”nyitva vannak”, azonnali hatállyal kitoloncoltat Franciaországból a jelenleg börtönbüntetést töltő külföldi személyek közül legalább 10.000 bűnözőt.

A jobboldali szuverenista elnökjelölt egyik legfontosabb politikai üzenete az, hogy

változtatni kíván azon az utóbbi évtizedekben kialakult elfogadhatatlan és erkölcsileg botrányos helyzeten,

amelynek a fő jellemző vonása az, hogy a francia állam egyrészt indokolatlanul szigorúan lép fel a tisztességes és becsületes polgárokkal szemben, másrészt pedig gyenge és tehetetlen a bűnözőkkel szemben.

Ezen a mélységesen felháborító helyzeten kíván változtatni Eric Zemmour a mellé felsorakozott vezető politikusok segítségével.
Immár a francia választókon múlik az, hogy vajon hitelt adnak-e a Zemmour által megfogalmazott ígéretek teljesítésének, vagy inkább a szintén esélyes jelöltek között szereplő Marine Le Penre, esetleg a magát ugyan jobboldalinak valló, de az elmúlt években folyamatosan liberális nézeteket hangoztató és a Nicolas Sarkozy által fémjelzett hajdani nagy jobboldali párt romjairól a köztársasági elnöki székbe felkapaszkodni kívánó Valérie Pécresse–re, vagy netán az eddigi politikával való elégedettségüket kifejezendő éppen Emmanuel Macronra adják le a szavazatukat. 

Kép: STEPHANE DE SAKUTIN / POOL / AFP

Tóth István Benedek
(a szerző Franciaország-szakértő)

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
masikhozzaszolo
2022. március 10. 18:32
Nem. A franciák egy mérhetetlenül önző és magát nagyra tartó nép. Van még ilyen ott mellette, a német, és az angol. Meg a spanyol. Magyarul mondom, mert ennek a szónak két jelentése van: NEMZETI Aztán ha már nem magyarul, hanem latinul mondom, nacionalista, akkor az már teljesen mást jelent. Ez megmagyarázhatatlan más nyelven. Mi magyarok értjük. Ha magyar nemzetiek vagyunk, akkor ugye már nem vagyunk olyanok mint ők, akkor mi már nacionalisták vagyunk. Nekünk nem lehet. Csak a francia lehet francia, az akkor nem nacionalizmus. Már hogy a fenébe ne lenne az! És nézzük meg Európa történelmét: ez a négy nép kavart mindig egymással. Hétfőn összefog az angol a némettel, aztán azt kedden felrúgja, a német összefog a franciával az angol ellen, és szerdán meg az olasz pápát támadják meg. Csütörtökön becsenget Spanyolország, meg a Velencei Köztársaság, aztán pénteken a németek ellen összefog a francia a törökkel, meg az orosszal, a német ellen. És még nem telt el egy hét. Hétfőn új hétre virradunk, megy a turmixgép tovább. És mi vagyunk a pép. Mi van most másképp? Hát, hogy az amerikai konnektorba van bedugva.
h040183
2022. március 08. 21:19
Főleg egy zsidónak, mint Zemmour...
navis praetoria
2022. március 08. 21:19
Az orosz invázió Ukrajna ellen nem tett jót választási esélyeinek. Nem fogják elfelejteni neki, hogy még nemrégen is teljes mellszélességgel Putyin pártján állt. A franciák 86%-a aggódik Oroszország ukrajnai háborúja miatt.
csulak
2022. március 08. 21:19
Hat nagyon szoritok Zeymournak, de Francorszagot mar az iszlam bevette, ott mar nincs jovo a feher embernek
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!