Teljesen átalakult Európa: Orbán, Macron és Meloni is egy célt szeretne elérni
A Bloomberg szerint a legjobb helyzetben a magyar miniszterelnök van.
A hadsereg vezetői azt javasolták Bidennek, hogy pár ezer katonát mindenképpen hagyjanak Afganisztánban, az elnök azonban nem emlékszik semmiféle javaslatra.
Az amerikai hadsereg vezérkara nem támogatta a teljes afganisztáni csapatkivonást, egy 2500 fős kontingens további állomásoztatását javasolta az elnöknek – írta meg az Euronews.
Ezt McKenzie tábornok, a hadsereg központi parancsnokságának elsőszámú embere nyilatkozta azon a szenátusi meghallgatáson, ahol az afganisztáni kivonulásról kellett beszámolnia az elnök katonai főtanácsadójával, Milley tábornokkal és a védelmi miniszterrel együtt.
Milley tábornok elmondta azt is: a történteknek súlyos következményei lesznek az Egyesült Államok kapcsolatrendszerére nézve. Megkérdőjeleződött a szavahihetőségük, és a szövetségeseik, illetve a partnereik elbizonytalanodtak, kivárnak, hogy kiderüljön, mi is a helyzet velük.
A védelmi miniszter, Lloyd Austin hangsúlyozta: annak ellenére, hogy segítettek felépíteni az államot Afganisztánban, az ott élőket nem tudták összekovácsolni. Szerinte mindenkit megdöbbentett, hogy az afgán hadsereg, amelyet az amerikaiak és szövetségeseik képeztek ki, gyakorlatilag pillanatok alatt szétesett, és szinte egyetlen lövés nélkül semmivé vált.
Reális fenyegetés
Milley tábornok a szenátusi meghallgatáson nemcsak erkölcsi veszteségekről, hanem reális fenyegetésekről is beszélt. Szerinte reális a veszélye annak, hogy a megerősödő al-Kaida vagy az újraszerveződő Iszlám Állam támadásokat tervezzen az Egyesült Államok ellen. Meglátása szerint ezt a folyamatot így sokkal nehezebb lesz kontrollálni, de nem reménytelen.
– tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy ezek szerint Joe Biden nem mond igazat, amikor azt állítja, hogy őt senki sem óvta a teljes csapatkivonástól, a tábornokok kitérő választ adtak.
Nyitókép: MTI/EPA/Pool/Stephanie Lecocq