„A Biden-kormányzat – amely nyilvánvalóan kétségbeesve akart valamilyen bevándorlási stratégia révén rendet teremteni az egyre ellenőrizhetetlenebbé váló migráció terén – olyan szavak és célok áradatát indította el, amelyek nélkülöztek bármiféle konkrét politikát, menetrendet illető elképzelést” – fogalmaz a cikk szerzője. „Ténylegesen visszájára fordították és visszavonták a Trump-kormány néhány ártalmas intézkedését, de nem rendelkeztek világos ütemtervvel a közvetlen válság kezelésére” – írta a Post.
A cikk szerint a Biden-kormány következetlen politikája ahhoz vezethet, hogy a demokraták a 2022-ben esedékes félidős választásokon elveszíthetik jelenlegi többségüket az amerikai törvényhozás alsóházában, illetve a szenátusban is.
A napilap megjegyezte, hogy ugyan Kamala Harris amerikai alelnök hosszú távú stratégiát dolgozott ki az illegális bevándorlást jelenleg serkentő közép-amerikai tényezők kezelésére, de – mint írják – hiányzik a tényleges cselekvési terv. A cikk szerint szintén kudarcnak tekinthető, hogy enyhítették vagy eltörölték az utazás visszaszorítására irányuló intézkedéseket, miközben az alelnök azt üzente a bevándorlóknak, hogy ne kíséreljenek meg az Egyesült Államokba menni.
Ez a kudarc mérhető, és politikailag mérgező”
– fogalmazott a Post. Júniusban rekordszámú, közel 190 ezer migránst vettek őrizetbe a határőrök az Egyesült Államok déli határán annak ellenére, hogy a korábbi tapasztalatok szerint a nyári hőség általában elrettenti a bevándorlókat attól, hogy útnak induljanak. A legfrissebb jelentések szerint júliusban újabb rekord született, 210 ezer migránst vettek őrizetbe. Azonban az elmúlt hónap adatait hivatalosan még nem hozták nyilvánosságra.
A pénzügyi év eleje óta összesen 1,1 millió bevándorlót fogtak el a hatóságok.
„A számoktól megrémülve a közigazgatás – feldühítve a bevándorlás híveit – bejelentette, hogy megtartja a Trump-korszaknak azt a népegészségügyi intézkedését, amely megakadályozza, hogy migráns családok menedéket kérjenek a déli határnál” – írta a Post. „A 42-es cikkelyként ismert intézkedés azonban visszatartó erőként egyre hatástalanabbnak bizonyult. A migránsok újra és újra megpróbálják átlépni a határt, még akkor is, ha tudják, hogy a menedékkérés elbírálása nélkül kiutasíthatják őket” – tette hozzá a cikk írója.
Az Egyesült Államok Vámügyi és Határvédelmi Ügynökségének (CBP) jelentése szerint a júniusban illegális határátlépési kísérlet miatt elfogott migránsok 34 százaléka az elmúlt években már legalább egyszer megpróbált bejutni az Egyesült Államok területére. Továbbra is az egyedülálló felnőttek alkotják a migránsok legnagyobb csoportját, annak ellenére, hogy számuk júniusban 3 százalékkal csökkent. Ezzel szemben nőtt a kísérő nélküli kiskorúak és az illegális átlépéssel próbálkozó családok száma.