A tálibok egy hét múlva jelentik be a teljes kormány összetételét – közölte a Reuters brit hírügynökséggel az iszlamista mozgalom szóvivője szombaton.
Zabihulla Mudzsahid egyelőre nem tudta megmondani, lesznek-e nők a kormányban, a végső döntést ugyanis a mozgalom legfelsőbb vezetésének kell meghoznia. Hozzátette, hogy a kormányban nemcsak miniszterek, hanem afgán „vezetők” is lesznek. A kabinet fő feladatának az infláció és a gazdasági problémák megoldását tekinti. A tálibok a 34 tartomány közül 33-ban kormányzókat és rendőrfőnököket neveztek ki.
Diplomáciai kapcsolatok
A szóvivő felszólította az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát és a többi nyugati országot, hogy tartsák fenn a diplomáciai kapcsolatokat Afganisztánnal. Zabihulla Mudzsahid elítélte az Iszlám Állam (IÁ() fegyveresei ellen pénteken, az előző napi kabuli repülőtérnél történt öngyilkos merénylet után Kelet-Afganisztánban végrehajtott amerikai dróntámadást, amelyet – mint mondta – a tálibok „Afganisztán területe elleni egyértelmű támadásnak” tekintenek.
Az amerikaiaknak tájékoztatniuk kellett volna a tálibokat a légicsapás előtt
– mondta a szóvivő, aki megerősítette, hogy a támadásban két ember meghalt, két nő és egy gyermek megsebesült. A szóvivő hozzátette, hogy a tálibok várakozásuk szerint igen rövid időn belül teljes ellenőrzésük alá vonják a kabuli repülőteret, mihelyst az amerikai katonák kivonultak. Mint mondta, elegendő műszaki és biztonsági személyzet áll a rendelkezésükre a repülőtér üzemeltetéséhez.
A szóvivő nyilatkozatát megelőzően a Geo pakisztáni televízió jelentette a súra, a tálibok által létrehozott konzultációs tanács egyik tagjára hivatkozva, hogy az országban élő valamennyi kisebbség, törzsi csoport, valamint a tálib mozgalom parancsnokai és képviselőinek részvételével akarnak ideiglenes kormányt alakítani. Az Afganisztáni Iszlám Emírség (a tálibok így nevezték el az országot) Twitter-oldala szerint viszont Abdul Baki Hakkani személyében máris kinevezték az ügyvezető felsőoktatási minisztert.
Johnson és Merkel is egyeztetett
Boris Johnson brit kormányfő és Angela Merkel német kancellár szombaton telefonon vitatta meg az afganisztáni helyzetet. Egyetértettek abban, hogy Afganisztánnak szüksége van nemzetközi humanitárius segélyre, a legfejlettebb hét országnak (G7) pedig közös álláspontot kell kialakítania a jövőbeli afgán kormánnyal kapcsolatban – áll a brit miniszterelnök hivatala által kiadott közleményben.
(MTI)