Mire készülnek az amerikaiak? A Pentagon még több bombázót és hadihajót küld a Közel-Keletre
Az Egyesült Államok több bombázót küld, miközben kivonja a térségből a repülőgép-hordozóját.
Szergej Lavrov a Perzsa-öböl térségében javasolt kollektív biztonsági koncepcióról tárgyalt a jordániai külügyminiszterrel.
Más témák között az Oroszország által a Perzsa(Arab)-öböl térségében javasolt kollektív biztonsági koncepciót is megvitatta szerdán Moszkvában Szergej Lavrov orosz külügyminiszter jordániai hivatali kollégájával, Ajmán Szafadival.
„Oroszország és Jordánia abban érdekelt, hogy megelőzzék válsághelyzetek kialakulását a Perzsa(Arab)-öbölben, biztosítandó a stabilitást a Közel-Keletnek ezen a részén” – jelentette ki Lavrov a tárgyalásokat követő közös sajtóértekezleten.
Az orosz külügyminiszter szerint Moszkva és Ammán a palesztin kérdést illetően egyetértettek abban, hogy a kétállami megoldás előmozdítására van szükség. A két ország üdvözli, hogy Izrael egy sor arab országgal rendezte kapcsolatait, mindazonáltal ezt nem szabad arra felhasználni, hogy a palesztin állam létrehozása feledésbe merüljön – tette hozzá.
Az orosz tárcavezető emlékeztetett arra: Moszkva abban érdekelt, hogy a nemzetközi közösség megteremtse a feltételeket a hatékony és eredményes, az érintett felek bevonásával zajló nemzeti párbeszédhez ezekben az országokban. Lavrov szerint nagyon hasonlóan vélekedtek a szíriai helyzetről is.
„Egyetértettünk abban, hogy olyan megközelítésre van szükség a problémák megoldásában, amelyhez a szíriaiak közötti közvetlen párbeszéden keresztül vezet az út, beleértve az alkotmányozó bizottságot, amely teljes mértékben megfelel az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) 2254-es határozatában foglalt alapelveknek" – fogalmazott Lavrov.
„Megelégedésünket fejeztük ki együttműködésünk felett az asztanai folyamattal összefüggésben, amelyben Jordánia megfigyelőként vesz részt, és megvitattuk a következő találkozó előkészületeit ebben a formátumban, amely a tervek szerint február közepén esedékes Szocsiban” – tette hozzá.
„Nagyon hasonló az álláspontunk a maradék néhány terrorista góc felszámolására vonatkozóan Szíria területén. Egyetértünk abban, hogy szükséges a feltételek biztosítása a menekültek hazatéréséhez és a nemzetközi együttműködés megteremtéséhez az ország újjáépítése érdekében” – mondta.
A jordániai tárcavezető elmondta, hogy országa vizsgálja annak lehetőségét, hogy a koronavírus elleni orosz Szputnyik V vakcinával oltsák be a lakosságot és a Jordánia területén tartózkodó menekülteket.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Andre Pain