Babiš: Messze vagyunk a megállapodástól

2020. július 18. 07:24

„Minden tagállam mást akar, továbbá a vezetők számára most nem világos, hogy mekkora összegről tárgyalunk. Korábban világosnak tűnt, de most egyáltalán nem az" – fejtette ki a cseh kormányfő az uniós csúcs szünetében péntek este.

2020. július 18. 07:24
null

Messze vagyunk a megállapodástól, a tagállamok vezetői homlokegyenest ellenkező álláspontot képviselnek a helyreállítási alappal kapcsolatban – jelentette ki Andrej Babiš cseh miniszterelnök újságíróknak, az uniós keretköltségvetésről és a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítási csomagjáról szóló brüsszeli európai uniós csúcstalálkozó szünetében péntek este.

Az alapvető gond azzal van, hogy minden tagállam mást akar, továbbá a vezetők számára most nem világos, hogy mekkora összegről tárgyalunk. Korábban világosnak tűnt, de most egyáltalán nem az" – jelentette ki. Hozzátette, hogy a tárgyalás második körében sem sikerült a tagállami nézőpontokat közös nevezőre hozni. Megismételte azt, amit az ülésre érkezésekor mondott, hogy az utolsó öt évre vonatkozó tagállami munkanélküliségi ráta nem szolgálhat alapul a források elosztásához.

 „A tagországok közül az egyik legkisebb munkanélküliségi ráta Csehországban volt. Ezért is elfogadhatatlan, hogy a sikeres országokat büntessék azzal, hogy kevesebb uniós pénz kapnak" – szögezte le az csúcstalálkozó kezdete előtt.

Charles Michelnek, az uniós tagországok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnökének a javaslata szerint a helyreállítási alaphoz kapcsolódó 310 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás úgy oszlana meg, hogy 70 százalékban a tagállamok munkanélküliségi rátáját vennék alapul öt évre visszamenőleg, majd a fennmaradó 30 százalékot a 2020-21-es GDP-mutatók függvényében osztanák ki 2023-ban. Néhány ország támogatja ezt a javaslatot, de vannak, amelyek az 50-50 százalékos megosztást preferálják.  

Michel a hétéves uniós költségvetésre vonatkozóan a múlt héten új javaslatot mutatott be. A helyreállítási alap költségvetési tervezetét változatlan formában támogatta, viszont a hétéves uniós költségvetésre vonatkozóan 1074 milliárd eurót javasolt az EU hosszú távú célkitűzéseinek megvalósítása és a 750 milliárdos helyreállítási terv teljes egészének megőrzése érdekében.

(MTI)

Összesen 71 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Andilla
2020. július 18. 15:46
Babist is azért támadják ellenfelei, mert sikeres üzletember, és ért az irányításhoz. Cseh vállalkozó ismerőseim (kicsik és nagyok) támogatják.
pitypang1125
2020. július 18. 11:00
Meg kell vétózni a picsába. Ha migránsok pátyolgatására, soros szervezetek pénzelésére van pénzük, akkor mindnek legyen forrása a saját állampolgáraira is. Vegyen fel minden tagállam saját magának hitelt a pénzpiacról, vagy pedig ott az IMF.
Berecskereki
2020. július 18. 10:19
,, A magyar baloldal európai parlamenti képviselői - a DK-s Gyurcsány Ferencné, Molnár Csaba, Ara-Kovács Attila, Rónai Sándor, illetve az MSZP-s Ujhelyi István - tegnap közleményben tudatták: kizárólag akkor szavazzák meg a hétéves költségvetést és az újjáépítési csomagot az Európai Parlamentben, ha abban a jogállamisági feltétel megkerülhetetlen marad.,, Ezzel azonban semmit sem érnek el, mert amennyiben nincs megállapodás az év végiig, akkor az ún. ideiglenes tizenkettedek rendszerét kell alkalmazni: minden hónapban az előző év költségvetésének 1/12 része használható fel. Az uniós költségvetés elfogadásának menete 1. Februárban a Tanács és az Európai Parlament költségvetési iránymutatásokat fogad el 2. Márciusban a Tanács és az Európai Parlament találkozót tart, melyen ismertetik prioritásaikat, és megállapodnak a fő időpontokról 3. Általában május végére a Bizottság elkészíti a költségvetés-tervezetet, amelyet benyújt a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek 4. Júliusban a Tanács kialakítja álláspontját 5. Szeptemberben a Tanács elfogadja álláspontját, és továbbítja az Európai Parlamentnek 6. 42 napon belül az Európai Parlament vagy jóváhagyja a Tanács álláspontját, vagy módosításokat fogad el 7. Októberben a Bizottság elfogadja a mezőgazdaságról szóló módosító indítványt. Ha az Európai Parlament módosításokat fogad el a Tanács álláspontjára vonatkozóan, összehívják az egyeztetőbizottságot, amelynek 21 napja van egy közös szöveg elfogadására. 8. Ha az egyeztetőbizottságnak sikerül közös szövegről megállapodnia, a Tanácsnak és a Parlamentnek 14 napja van, hogy jóváhagyja azt. Ebben az esetben az éves költségvetés elfogadásra kerül. 9. Ha nem jön létre megállapodás a Tanács és az Európai Parlament között, a Bizottságnak új költségvetés-tervezetet kell benyújtania. 10. Ha az éves költségvetést a következő év elejéig nem sikerül elfogadni, az ún. ideiglenes tizenkettedek rendszerét kell alkalmazni: minden hónapban az előző év költségvetésének 1/12 része használható fel. https://www.consilium.europa.eu/hu/infographics/eu-budget-timeline/ Megjegyzem: ezt a menetrendet sem tartották be.
Berecskereki
2020. július 18. 10:01
,,Charles Michelnek, az uniós tagországok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnökének a javaslata szerint a helyreállítási alaphoz kapcsolódó 310 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás úgy oszlana meg, hogy 70 százalékban a tagállamok munkanélküliségi rátáját vennék alapul öt évre visszamenőleg,, Ha a járvány okozta munkanélküliség felszámlálásához akar az EU segítséget nyújtani, akkor ehhez mi köze van annak, hogy a járván előtt öt évre visszamenőleg milyen volt az adott ország munkanélküliségi rátája? Miért akarja az EU a kormányok hibás gazdaságpolitikáját támogatni a többi ország terhére?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!