Mélyütés Európa gazdaságának a német és francia válság
Nincsen stabil kormányzás Európa két vezető országában.
A koronavírus-járvány az egyébként is a társadalom peremére szorult csoportokat katasztrofális helyzetbe sodorta.
Seine Saint-Denis Franciaország legszegényebb közigazgatási egysége. Ebben a Párizs melletti külvárosban a legmagasabb a szociális bérlakások aránya és a munkanélküliség az országban. A koronavírus-járvány az egyébként is a társadalom peremére szorult csoportokat katasztrofális helyzetbe sodorta. Délelőtt tizenegykor majdnem ezren állnak sorba élelmiszercsomagért – számol be az Euronews.
„Ha ez nincs, kavicsot ennék” – mondta egy harmincas nő az euronews tudósítójának. „Alig tudom kifizetni a lakbért, úszom az adósságban” – tette hozzá.
„Ez a válság hosszú lesz” – mondta az ételosztást szervező ACLEFEU egyesület vezetője, Mehdi Bigaderne. „Tudjuk jól, hogy nem ér véget május 11-én. A kormány soha nem látott gazdasági válságot jósol a közegészségügyi válság után. És minden ilyen válságot először azok éreznek meg, akik ilyen helyeken laknak, mint mi. A külvárosokban” – fogalmazott.
A szegénységi határ alatt élők számára az alkalmi munka, a segélyprogramok és az ingyenes iskolai étkeztetés fontos pillérei voltak a létfenntartásnak. A szigorú francia kijárási korlátozások miatt sok segélyprogramot szüneteltettek, az iskolákat bezárták, az alkalmi munkalehetőségek eltűntek.
„A koronavírusról eleinte sokat mondták, hogy egyformán veszélyes mindenkire, mára azonban kiderült, hogy mégsem egyformán hat az emberek életére” – mondja az Euronews tudósítója. A francia külvárosok eleve nehéz sorsú lakóinak helyzetét még tovább rontotta. Akiknek van – tipikusan alulfizetett, kétkezi – munkájuk, azoknak a járvány alatt is dolgozniuk kellett. Az egészségügyi ellátás sokkal rosszabb, mint Párizs más részein. Márciusban a sokéves átlaghoz képest 62 százalékkal ugrott meg a halálozás. Ez a legrosszabb adat egész Franciaországban.
(Euronews)