Iraki zászlóra cserélték az iránit Kerbalában

2019. november 04. 06:48

Mélyül az utóbbi hetek iraki válsága.

2019. november 04. 06:48

Iraki tüntetők tucatjai rohanták meg Irán konzulátusát vasárnap a siíták szent városának számító Kerbelában, szemtanúk szerint a tiltakozók átmásztak az épületet körülvevő betonakadályokon, leszedtek egy iráni zászlót, és a helyére az iraki nemzeti lobogót húzták fel. A biztonsági erők tagjai a levegőbe lőttek, hogy szétoszlassák a megmozdulást, amelynek résztvevői köveket dobáltak és gumiabroncsokat égettek az iráni képviselet körül, a Bagdadtól délre található városban.

Az iraki emberi jogi főbiztosság (IHCHR), illetve biztonsági és kórházi források egybehangzó hétfői tájékoztatása szerint három ember halt meg az incidensben.  Az IHCHR szerint halálukat lövedékek okozták. Az incidensben legalább húszan megsebesültek, 17-en közülük a biztonsági erők tagjai. Korábban a hírek arról szóltak, hogy nem voltak halálos áldozatok.

Bagdadban is volt tömegtüntetés vasárnap, a tiltakozók a nap folyamán a főváros több főútját is eltorlaszolták, ami szemtanúk szerint hatalmas forgalmi dugókhoz vezetett. A biztonsági erők csak órákkal később tudták az utak többségét ismét járhatóvá tenni. Az iskolák vasárnap – ami Irakban a hét első munkanapja – az ország több pontján is zárva tartottak. A független tanárszakszervezet az oktatási minisztérium figyelmeztetése ellenére ötnapos sztrájkra szólított fel. Szemtanúk szerint a diákság a tüntetők tömegéhez csatlakozott a nagyvárosok főterein.

Súlyos csapás az ország gazdaságának

A hétvégén tiltakozások robbantak ki Umm Kaszrban, az ország egyetlen mélyvizű kikötővárosában is. A rendvédelmi szervek és a tüntetők összecsapásaiban legalább 120 ember sérült meg. Az iraki kormány emberi jogi bizottsága szerint a biztonsági erők könnygázzal oszlattak, és figyelmeztető lövéseket is leadtak.

Umm Kaszr kikötőjében egy három napja tartó ülősztrájkot követően szombaton mérgesedett el a helyzet. Szemtanúk arról számoltak be, hogy a biztonsági erők megtámadták a több mint ezer tüntetőt a kikötő kapujánál. Korábban a kormányzat emberi jogi bizottsága a blokád feloldására szólította fel a tiltakozókat. A kikötő, amelynek működését teljesen fel kellett függeszteni az ülősztrájk miatt, roppant jelentőséggel bír az iraki gazdaság számára.

Az elmúlt egy hónapban kirobbant két tiltakozási hullámban legalább 260-an meghaltak a tüntetők és a hatóságok összecsapásaiban, s több mint 11 ezren megsebesültek. A tüntetők a 2003-as amerikai megszállást követően kialakult politikai rendszer mélyreható változását akarják elérni, amelynek hatása miatt szerintük széles körű a korrupció, magas a munkanélküliek aránya és rosszul működik a közszolgálat.

Milíciákat is megtámadtak már

A Kerbelában, Bagdadban és számos más dél-iraki városban zajló kormányellenes tüntetések gyakorta erőszakba torkollnak. A tüntetők több helyütt felgyújtottak már kormányzati épületeket, és megtámadták az iráni támogatású milíciák székházait is.
A tüntetések kezdete óta már több mint 250 ember vesztette életét a kormányt támogató félkatonai csoportok és a tüntetők összetűzése során. Megfigyelők szerint ez a legkomolyabb társadalmi felzúdulás Irakban Szaddám Husszein 2003-as bukása óta.

A tüntetők mélyreható változást követelnek a 2003-as amerikai megszállást követően kialakult iraki politikai rendszerben, amelynek hatására szerintük széles körűvé vált a korrupció, magas a munkanélküliség és rosszul működnek a közszolgáltatások. Egyúttal a szomszédos Irán ellen fordítják a haragjukat, tiltakozva a teheráni rezsim Irak belpolitikájába történő beavatkozása és a Teheránhoz köthető nagy hatalmú siíta milíciák ellen.

(MTI)
   

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ide Buda
2019. november 04. 08:41
Megint egy olyan közelkeleti konfliktus, amiben nem mi leszünk az okosak, a középeurópai karosszékünkből szemlélődve... De abban biztos vagyok, hogy nem a helyi siíta lakosság rohamozta meg az iráni követséget. Gondolom Irakban is van valami Zsil-völgye-szerűség, szükség esetén bevethető bányászokkal...
OberEnnsinnen
2019. november 04. 08:03
" Egyúttal a szomszédos Irán ellen fordítják a haragjukat, tiltakozva a teheráni rezsim Irak belpolitikájába történő beavatkozása és a Teheránhoz köthető nagy hatalmú siíta milíciák ellen." Ügyes. A Sorosok törzse csődbe viszi az országot, majd a feszültség levezetésére megnevezi a bajok "forrását, felelősét", itt történetesen nem Orbánt, hanem Iránt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!