A párizsi klímaegyezmény célja a globális átlaghőmérséklet emelkedésének megállítása volt annak érdekében, hogy a felmelegedés 2 fok alatt maradjon az iparosodás előtti szinthez képest. Három év elteltével már fékezhetetlennek tűnik az üvegházhatás – olvasható az Euronews csütörtöki cikkében.
Az ENSZ főtitkára, Antonio Guterres épp ezért most úgy fogalmazott: „nem lehet trükközni a természettel, mert a természet visszaüt, ami nagyon súlyos probléma”.
Ahogy arra az Euronews emlékeztet, a párizsi megállapodás értelmében minden ország maga határozza meg saját hozzájárulását annak érdekében, hogy enyhítse a globális felmelegedést. A páneurópai hírportál szerint ha nem csökkenti az emberiség a fosszilis energiaforrások használatát és a légkör szennyezését, a következő évszázadra 7 fokkal emelkedhet bolygónk átlaghőmérséklete, ez pedig az emberiség létét veszélyezteti.
A 2 fokos emelkedés is károsítja az ökoszisztémát, de a legradikálisabb intézkedésekkel tarthatónak valószínűsítik ezt a vállalást.
Egy éghajlatkutatót, Pascale Braconnotot idézi a portál, aki szerint a teljes társadalomnak támogatni kell a klímavédelmi törekvéseket, a szennyezőanyagok kibocsátásának csökkentését.
A Bloomberg összesítése alapján a megújuló energiák csak tizedét adták az áramtermelésnek globális szinten. Eközben a fosszilis légszennyezés két százalékkal nőtt, vagyis tizenötször annyi szén-dioxidot juttattunk a levegőbe, mint amennyit a megújuló energiaforrásokkal megspóroltunk. Ezért szükséges a jelenleginél nagyobb mértékben átállni a zéróemissziós technológiák használatára.
(MTI)