Világrendszerváltás jön, és a siker kulcsa a semlegesség – kínai politológus a Mandinernek
Milliók tájékozódnak az Eric Li által alapított híroldalról; a politológus most elmondta, hogyan lehet Magyarországnak is nagy szerepe a világban.
Nem akar hallani a tüntetők követelésének teljesítéséről a hongkongi kormányzó.
A kínai vezetés határozottan elutasítja a G7-es országcsoport Hongkonggal kapcsolatos nyilatkozatát – közölte Keng Suang kínai külügyi szóvivő keddi sajtótájékoztatóján. A G7-es országcsoport a franciaországi Biarritzban tartott csúcstalálkozóján kiadott nyilatkozatában megerősítette a Kína és a Egyesült Királyság között 1984-ben létrejött, Hongkongra vonatkozó közös nyilatkozat fontosságát, és az erőszak elkerülésére szólított fel Hongkongban.
Keng úgy fogalmazott: a hongkongi demonstrációk és erőszakos események immár több mint két hónapja zajlanak, „súlyos csapást mérve” a hongkongi törvényes és társadalmi rendre, a gazdaságra, a lakosságra, valamint a város nemzetközi megítélésére, de Kína képes rendezni a saját problémáit. A szóvivő felszólította a G7-es országcsoportot, hogy „ne avatkozzon más dolgába”. A kínai-brit közös nyilatkozatról pedig elmondta: annak végcélja Hongkong Kínához való visszatérése volt a brit gyarmati uralom alól. Ezt a dokumentumot semmilyen fél sem használhatja fel ürügyként arra, hogy beleszóljon Hongkong ügyeibe – hangsúlyozta.
Kormányzó: Nem engedünk a követeléseknek
Nem arról van szó, hogy a hongkongi kormányzat nem ad választ a tüntetőknek, hanem arról, hogy nem fogadja el a követeléseiket – fogalmazott Carrie Lam hongkongi kormányzó keddi sajtótájékoztatóján, a hongkongi tiltakozáshullám tizenkettedik hetén. Lam elmondta: a kormányzat egy megfelelő platform kialakításán dolgozik annak érdekében, hogy párbeszédet folytathasson Hongkong lakóival, köztük a demonstrációk résztvevőivel.
Múlt szombaton, miután a megmozdulások a hét közben békésen zajlottak, a kormányzó találkozott a lakosság 19 képviselőjével, hogy a tüntetésekről egyeztessen velük. Az egyeztetés résztvevői egyöntetűen azt tanácsolták Lamnek, hogy teljesítse a tiltakozók két legfőbb követelését: vonja vissza a demonstrációkat eredetileg kiváltó, a kiadatási törvény módosítását célzó javaslatot, illetve állítson fel egy független bizottságot a tüntetéseken alkalmazott rendőri intézkedések kivizsgálására. A kormányzó azonban ismét aláhúzta: nem tesz eleget a követeléseknek.
Tűzfegyvert használt egy rendőr
Lam szerint a rendőrség minimális erőszakot alkalmazott a tüntetőkkel szemben. A szombaton zajló tüntetés során azonban egy rendőr tüzet nyitott, miután demonstrálók üldözőbe vették, ráadásul ugyanezen a napon a hatóságok először vetettek be vízágyút a tüntető ellen, akik Molotov-koktélokkal hajigálták őket – írja a South China Morning Post hongkongi lap.
Lam azt is leszögezte, hogy nem fog lemondani, mert felelősségteljes kormányzóként a helyén kell maradnia, és mindent meg kell tennie azért, hogy Hongkongban helyreálljon a rend – fogalmazott.
A mintegy 7 millió lakosú Hongkong 1997-ben tért vissza Kínához a brit gyarmati uralom alól, és az „egy ország, két rendszer” elve alapján bizonyos demokratikus jogokat élvez. A városban több mint két hónapja zajló tüntetéshullám gyakran erőszakos összecsapásokba torkollik. A múlt hétvégén a rendőrség több mint 80 embert vett őrizetbe útakadályok felállítása, és Molotov-koktélok használata miatt.
(MTI)