A Nur-szultanra átnevezett Asztana
Mindezeket látván tagadhatatlan, hogy Kazahsztán megteremtése a mai formában Nazarbajev elnökhöz köthető a leginkább. „Ne akarjuk ráerőltetni a demokrácia klasszikus kategóriáit minden országra” – jelentette ki Vasa László. „Nazarbajev illetve utóda, Tokajev valószínűleg európai demokratikus keretek közt is abszolút többséget szerezne” – tette hozzá.
Ackermann Sándor következő kérdése az volt, hogy akkor tehát az „okos befektetés”-e Nazarbajev hatalmának kulcsa? Vasa László szerint a válasz: igen. Véleménye szerint,
ha a Nazarbajev-család az olajból befolyó pénzt kizárólag magára költötte volna, ma nem lenne ilyen népszerűségük
az országban. Ugyanakkor hozzátette, hogy érdemes megnézni egy hasonló rezsimet olyan országban, ahol nincs nyersanyag, például Tádzsikisztánban vagy Kirgizisztánban, melyből látható, hogy a szénhidrátok nélkül a kazah honatya se irányíthatta volna államát 30 éven át. Kiemelte fontos és szerencsés körülményként azt is, hogy Kazahsztánban jelentős kisebbség sincsen (az orosz a legnagyobb kisebbség, ami 20-25%-ot tesz ki), és a politikai klánok között is megegyezés volt Nazarbajev személyét illetően. Gyene Pál adatokat is kiemelt, amik megmagyarázzák Nurszultan Nazarbajev megbonthatatlan népszerűségét: az egy főre jutó GDP, illetve a jövedelem is tizenhatszorosára nőtt 30 év alatt, és a nagyvárosok Kazahsztánban ma infrastrukturálisan fejlettebbek, mint orosz társaik.
„Nurszultan Nazarbajev már a 2015-ös elnökválasztáson bejelentette, hogy legfeljebb egy terminust marad már csak hatalmon, ami a 2020-as leváltását jelentette volna” – állapította meg Ackermann Sándor. Ennek kapcsán tette fel a kérdését, hogy meglepő-e az ex-elnök idén márciusi lemondása?
Vasa László szerint a válasz nem. „Nincs rálátásunk miért pont most március, de egyértelmű, hogy a lépés előkészített, nem pedig ad hoc jellegű volt. Ez abból is látszik, hogy nem voltak botrányok lemondását követően. 2020 pusztán egy céldátum volt” – jelentette ki, azonban hozzátette, hogy formális pozíciók nélkül is lehet irányítani a politikát. „Ha Kazahsztán egy részvénytársaság lenne, úgy magyaráznám az eseményeket, hogy Nazarbajev átadta az operatív vezetést, de ő maradt az elnök” – állapította meg. Gyene Pál szerint azonban ez egy váratlan lépés volt. Véleménye szerint a kulcsfaktor a lemondásban az elnök kora és egészségügyi állapota volt, illetve egy általános gazdasági-szociális elégedetlenség, melynek eredménye lehetett az is, hogy 2019 februárjában az elnök menesztette a teljes kormányt és az alkotmánybíróságtól kért szakvéleményt az új kormány felállításához. Gyene Pál szerint is
be van biztosítva Nazarbajev helye a kazah politikában a jövőben is.