A napi alkoholfogyasztás is árthat az egészségnek

2019. április 05. 17:59

Csupán városi legenda, hogy a minimális alkoholfogyasztás véd a szélütés ellen.

2019. április 05. 17:59

Minél több alkoholt fogyaszt az ember, annál inkább emelkedik vérnyomása és a stroke kockázata, és nem igaz az a korábbi elmélet, hogy a napi egy-két pohár szeszes ital véd a szélütés ellen – közölték brit és kínai kutatók nagyszabású genetikai kutatásuk eredményei alapján. A kutatók mintegy félmillió kínai felnőtt adatai alapján készítették el a The Lancet című orvostudományi folyóiratban közzétett tanulmányukat.

A résztvevők közül sokan az alkohollal szembeni genetikai érzékenység miatt nem fogyasztottak alkoholt. Az alkoholisták viszont naponta négyszer vagy többször ittak alkoholt tartalmazó italokat, főként röviditalokat. Esetükben jelentős vérnyomás-növekedést mutattak ki és azt, hogy 35 százalékkal nőtt a stroke kockázata. A mérsékelt alkoholisták – a napi 10-20 gramm tiszta alkoholt fogyasztók – esetében is nőtt a szélütés kockázata, 10-15 százalékkal.

„A tanulmány fő üzenete, hogy legalábbis a stroke tekintetében a mérsékelt alkoholfogyasztásnak nincs védő hatása. A genetikai bizonyíték megmutatta, hogy a védő hatás nem valós” – magyarázta Csen Zseng-ming, az Oxfordi Egyetem népegészségügyi karának professzora, a tanulmány társszerzője. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a világon mintegy 2,3 milliárd ember fogyaszt alkoholt, az átlagos napi fogyasztás 33 gramm tiszta alkohol. Ez két 150 milliliteres pohár bornak, 750 milliliter sörnek és két 40 milliliter röviditalnak felel meg.

„A genetika alkalmazása egy új módszer arra, hogy megállapítsuk, a mérsékelt alkoholfogyasztásnak valóban van-e védő hatása, vagy kissé káros az egészségre. Genetikai vizsgálataink segítették megérteni az ok-okozati összefüggést” – mondta Iona Millwood oxfordi epidemiológus, a tanulmány társszerzője.  Az Oxfordi és a Pekingi Egyetem, valamint a Kínai Orvostudományi Akadémia közös kutatócsoportja szerint ezt a kutatást a nyugati népesség esetében lehetetlen elvégezni, mivel körükben nem létezik az alkohollal szembeni genetikai érzékenység.

Megállapításuk az alkoholfogyasztás biológiai hatásáról azonban a világon élő összes emberre érvényes – hangsúlyozták. A világon az egy főre jutó legtöbb alkoholt Európában fogyasztják annak ellenére, hogy 2010 óta 10 százalékkal csökkent a kontinensen az alkoholfogyasztás a WHO szerint.

(MTI)

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zseboszkiraly
2019. április 08. 17:24
Ez a cikk nem felel meg a tudományos kritériumoknak. Nincsenek benne beválasztási és az értékelési statisztikai kritériumok. Mert : Nem definiálja, hogy milyen alkohol, mekkora koncentrációban van , mert nem mindegy: Keleten nem fogyasztanak bort hanem töményet . Még inkább elképesztő, hogy mindenkire kiterjesztik állításukat (!) tui. az ázsiaiak genetikailag alkohol dehidrogenáz deficiensek , náluk az alkohol metabolizmusa egy más kémiai úton , sokkal toxikusabban zajlik mint az európaiakban. A mediterrán térségben (Francia, Olasz, spanyol görög) a borfogyasztás sokkal magasabb mint az északi (Finn, Svéd, orosz) népeknél, mégis az infarktus, stroke incidenciája sokkal alacsonyabb!!! Persze az északiak is isznak, csak nem bort hanem töményet (és az sem mindegy hogy az miből milyen technológiával készül. mennyi benne a metilakohol, esetleg aldehid és fenol, máj toxikus fémszennyezés , pld. a sörben a króm). Az alkoholisták 90%-a nem bort iszik (vagy csak "kannás" bort) hanem sört és töményet. A vörösben levő rezeratrol és a fehér borban levő Quercetin jó hatása bizonyított ( tehát nem az alkohol a jó!), és pozitív hatás napi max 2 dl-ig ellensúlyozza az alkohol potenciális károsító hatását. Persze a kínai eszt sem bírja, és lehet hogy ez böki a szerző csőrét.....
scion
2019. április 08. 14:13
mondjuk jó lenne ha nem csak kínaikon vizsgálnák ezeket az adatokat, olyan embereken, akikről köztudomású, hogy kevésbé bírják az alkoholt...
szandi-mandi
2019. április 06. 18:04
Mindenre igaz, hogy mértékletesen lehet jó, túltolva életveszélyes. Ráadásul egyénfüggő. Valakinek a minimális is káros már, valakinél csak a túlzott mennyiség. Mindig vannak divatos kutatási eredmények. Ami évezredek alatt nem szelektálódott ki, az minimum kétesélyes. Lehet valami káros a májra, tüdőre, egyben kedvező a sztresszre, mentális higiéniára. A mértéken függ minden. Ezzel nam akarom azt sugallni, hogy napjaink alkohol, dohány, koffein, kábítószer fogyasztása átlagban messze-messze az optimun felett van és nem az egyik legnagyobb probléma a függő emberek milliárdjai.
lynx
2019. április 06. 05:31
Ez csak a kínaiakra vonatkozik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!