Szerb elnök: Nem vagyok Aszad, én nem fogok elmenekülni!
Az újvidéki tragédiát követő tüntetések mögött a nyugati hatalmakat sejti Aleksandar Vucic szerb államfő.
A balkáni országok vezetői Bécsben találkoztak hétfőn.
A balkáni országok vezetői a regionális összetartásban és az ellentéteken való felülkerekedésben látják az európai uniós tagság zálogát – derült ki hétfői bécsi találkozójukon.
Az összejövetelt – amelyen Johannes Hahn bővítési tárgyalásokért felelős uniós biztos és Sebastian Kurz osztrák kancellár is részt vett – beárnyékolta a Szerbia és Koszovó közötti kereskedelmi vita.
„Jobb időket is láttunk már a térségbeli együttműködés történetében" – mondta egy sajtótájékoztatón Ana Brnabic szerb kormányfő. Brnabic sérelmezte, hogy Koszovó a közelmúltban növelte a vámokat egyes Szerbiából és Bosznia-Hercegovinából érkező termékek és szolgáltatások esetében. A miniszterelnök szerint a lépés a Közép-európai Szabadkereskedelmi Egyezmény megsértése. A megállapodás a balkáni országokra és Moldovára is kiterjed.
Ramush Haradinaj koszovói kormányfő azzal replikázott, hogy Szerbia bojkottálja a koszovói exportot. „Szomszédjaink közül kettő évek óta nem bánik velünk egyenlő partnerként" – panaszolta Haradinaj.
Több nyugati állam és az EU tagjainak nagy része elismeri Koszovó függetlenségét, amelyet a pristinai vezetés 2008-ban kiáltott ki. Szerbia azonban továbbra sem fogadja el önálló államként Koszovót, és Oroszország segítségével megakadályozta, hogy az ENSZ felvegye a köztársaságot tagjai közé.
Ugyanakkor Brüsszel igyekszik nyomást gyakorolni a felekre kapcsolatuk normalizálása érdekében, amely feltétele Szerbia és Koszovó uniós közeledésének.
„Úgy gondolom, hogy országainknak kicsit több hajlandóságot kell mutatniuk az együttműködésre regionális szinten, ha később szeretnénk együttműködni az Európai Unióval" – hangsúlyozta Kocso Angjusev macedón kormányfő-helyettes.
A bécsi találkozón Albánia, Bosznia-Hercegovina és Montenegró vezetői is részt vettek.
(MTI)