Továbbra is feszült a helyzet a CDU és a CSU között

2018. június 27. 11:40

A két párt egyeztetése eredménytelenül ért véget szerda hajnalban. A CSU továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy július elejétől megtagadják a belépést az EU-ban máshol már regisztrált menedékkérőktől.

2018. június 27. 11:40

Továbbra sincs megállapodás német kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) menekültügyi vitájában, a pártszövetség és a koalíciós társ Német Szociáldemokrata Párt (SPD) vezetőinek egyeztetése eredménytelenül ért véget szerda hajnalban.

A helyzet „nagyon komoly”, de amíg van párbeszéd, és a felek a hogyan továbbról is tárgyalnak, remény is van, hogy lesz eredmény – nyilatkozott szerdán Volker Kauder, a CDU és a CSU közös szövetségi parlamenti (Bundestag-) frakciójának vezetője az ARD országos köztelevíziónak. Andrea Nahles, az SPD elnök-frakcióvezetője a televíziónak elmondta, egyelőre nem tudják, hogy érdemes-e készülni az előre hozott Bundestag-választásra. Az biztos, hogy „kimondottan feszült a légkör a kormányban”. A szociáldemokraták a hétfői elnökségi ülésükön elemzik a helyzetet.

A koalíciós társak vasárnap tanácskoznak, az Angela Merkel vezette CDU elnöksége Berlinben, a Horst Seehofer belügyminiszter vezette CSU elnöksége Münchenben. Alexander Dobrindt, a CSU Bundestag-képviselőinek vezetője az ARD-nek elmondta, pártja továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy július elejétől megtagadják a belépést az EU-ban máshol már regisztrált menedékkérőktől. Angela Merkel és a CDU ugyan nem ellenzi a szigorítást, de szerintük előbb meg kell állapodni az érintett EU-s társállamokkal arról, hogy visszafogadják azokat a menedékkérőket, akiket nem engednek be Németországba, a CSU szerint viszont akár egyoldalúan, az érintett országok beleegyezése nélkül is lépni kell.

 A CSU elnökségének június közepén hozott határozata szerint Angela Merkel a hónap végéig dolgozhat az európai szintű, két- vagy többoldalú együttműködésen alapuló megoldáson, és utána, július első hetében akkor is be kell vezetni a szigorítást, ha nincs megállapodás a menedékkérők visszafogadásáról.  Alexander Dobrindt az ARD-ben nem adott egyértelmű választ arra a kérdésre, hogy a CSU hajlandó-e szembefordulni a kancellárral. Mint mondta, elképzelni sem tudja, mit lehetne kifogásolni abban, hogy egy belügyminiszter gondoskodik a határigazgatásra vonatkozó jogszabályok érvényesítéséről.

Amennyiben Horst Seehofer július elején a kancellár egyetértése nélkül utasítja a szövetségi rendőrséget a szigorításra, Angela Merkelnek nem lenne más választása, mint a miniszter menesztése. Ez végletesen megronthatja a CDU és a CSU viszonyát, és a CDU-CSU-SPD kormány felbomlásához vezethet.

(MTI)

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nagykutya
2018. június 27. 14:08
"loose-loose" helyzet ha nincs kompromisszum, az AfD nyerni fog.
zakar zoltán béla
2018. június 27. 13:25
Szakíts! End Zsiet méltó helyére!
Megtalálta
2018. június 27. 12:14
"Andrea Nahles, az SPD elnök-frakcióvezetője a televíziónak elmondta, egyelőre nem tudják, hogy érdemes-e készülni az előre hozott Bundestag-választásra." Nektek aztán tuti nem éri meg az előrehozott választás. Ahhoz képest, hogy az AfD szintjén állnak, kormányzati kulcspozíciókat kaptak Merkeltől. Merkel gyakorlatilag egy szocdem kormányt vezet.
luzitanxaver
2018. június 27. 12:10
Mégis mire számítottak a szelet vetők?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!