Támadásba lendültek a németek: mindent elkövetnek, hogy megakadályozzák Trump és Orbán szövetségét
A német CDU EP-képviselője szerint meg kell akadályozni, hogy Trump szemében a magyar miniszterelnök legyen „Mr. Európa”.
„Micsoda időzítés! A farkast kiáltó fiú összehangolt módon pont pár nappal május 12. előtt áll elő az állítólagos hírszerzési információkkal” – írta az iráni diplomata.
Gyermeteg és nevetséges játszmának nevezte hétfőn Abbász Arákcsi iráni diplomata, a teheráni külügyminiszter politikai helyettese Benjámin Netanjahu bemutatóját arról, hogy Irán hazudott, és a 2015-ös atomalku megkötése előtt igenis megpróbált atomfegyvert kifejleszteni.
Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter a Twitteren azt írta, hogy mindössze régi állítások újracsomagolásáról van szó. „Micsoda időzítés! A farkast kiáltó fiú összehangolt módon pont pár nappal május 12. előtt áll elő az állítólagos hírszerzési információkkal” – írta az iráni diplomácia vezetője a közösségi oldalon. Május 12. azért jelentős, mert Donald Trump amerikai elnök, aki szerint a 2015-ös atomalku hemzseg a hibáktól, eddig adott időt a megállapodás módosítására. Ettől egyébként mind Irán, mind a többi nyugati ország és Oroszország is elzárkózik. Irán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint is betartja az egyezséget. A tárgyalásokat nyugati részről az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője vezette, aki szerint a megállapodás bevált és működik.
Irán vitatott atomprogramjáról több mint tízéves tárgyalásokat követően született nemzetközi megállapodás Teherán valamint az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország között. Az egyezség értelmében Irán korlátozza nukleáris tevékenységét, cserébe pedig a nyugati országok a Teherán elleni szankciók jelentős részét feloldották. Benjánim Netanjahu viszont hétfőn azt állította, hogy a megállapodás hazugságon alapszik, mert Irán korábban igenis megpróbált atomfegyvert előállítani, holott ezt mindvégig vehemensen tagadta. Izrael már 2015-ben is ellenezte a megállapodást Iránnal.
Az egész megállapodásra egyébként azért volt szükség, mert a nyugati országok is azt gyanították, hogy Irán 2003-ban lelepleződött, titkos atomprogramja nem csak békés célokat szolgált. Ezért is sújtották szankciók egész sorával az iszlám köztársaságot, míg 2015-ben bele nem egyezett, hogy korlátozza nukleáris tevékenységét. Gérard Araud washingtoni francia nagykövet a Twitteren azt írta, hogy az Irán 2015 előtti atomprogramjára vonatkozó információk éppen az atomalku mellett és nem ellene szólnak.
Eran Eción, aki korábban a nemzetbiztonsági főtanácsadó helyettese volt az izraeli kormány mellett, azt írta a Twitteren, hogy Netanjahu sem füstölgő pisztolyt nem mutatott be, sem olyan bizonyítékkal nem állt elő, amely azt támasztaná alá, hogy Irán most is atomfegyvert fejleszt vagy bármilyen módon megsérti a 2015-ös egyezséget. „Semmilyen új és hiteles bizonyítékát nem láttuk annak, hogy Irán megsértené a megállapodást; sem a miniszterelnök bemutatójában, sem más forrásból” – reagált Netanjahu prezentációjára egy neve mellőzését kérő amerikai diplomata.
A német kormány egyik szóvivője tudatta: tanulmányozzák az izraeli kormány információit, de az atomalku független ellenőrzését fenn kell tartani. „Világos, hogy a nemzetközi közösségnek kétségei voltak azzal kapcsolatban, hogy Irán kizárólag békés célú nukleáris programot folytat. Éppen ezért született a 2015-ös megállapodás, amely korábban példátlan, alapos és erőteljes ellenőrzési rendszert hozott létre a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségen keresztül” – húzta alá a szóvivő.
(MTI)