Döntött az EU a menekülteket megillető kiegészítő védelemről

2018. április 24. 11:47

Az Európai Unió Bírósága kedden kimondta: egy menekült, aki hazájában kínzás áldozatává vált, abban az esetben részesülhet kiegészítő védelemben másutt, ha visszaküldése esetén további veszély fenyegeti.

2018. április 24. 11:47

Egy menekült, aki hazájában kínzás áldozatává vált, abban az esetben részesülhet úgynevezett kiegészítő védelemben másutt, ha visszaküldése esetén további veszély fenyegeti, vagy szándékosan megtagadják tőle a fizikai vagy mentális egészségi állapotának megfelelő ellátásokat – foglalt állást az Európai Unió Bírósága kedden.

Az ügy előzménye, hogy egy Srí Lanka-i állampolgár menedékjog iránti kérelmet nyújtott be Nagy-Britanniában. Arra hivatkozott, hogy a Tamil Eelam Felszabadító Tigrisei (LTTE) nevű szakadár szervezetet tagjaként a helyi biztonsági erők fogva tartották és megkínozták, visszatérése esetén pedig további rossz bánásmód fenyegeti. Indoklásában az is szerepelt, hogy az elszenvedett kínzás következményeit viseli, és poszttraumatikus stressz szindrómában, valamint depresszióban szenved. A brit hatóságok a kérelmet elutasították, mert nem tudták megerősíteni, hogy a kérelmezőt további veszély fenyegetné, ha hazatér.

A luxembourgi székhelyű uniós törvényszék ítéletében aláhúzta: ha az érintettet visszaküldése esetén csak egészségi állapotának további romlása fenyegeti, az nem elegendő indok ahhoz, hogy kiegészítő védelemben részesüljön az Európai Unió területén. Azt azonban az ügyben eljáró brit bíróságnak meg kell vizsgálnia, hogy fennáll-e annak a veszélye, hogy az érintettől hazájában szándékosan megtagadják a korábban elkövetett kínzások fizikai és mentális utóhatásainak kezelését – közölte az uniós bíróság.

A menekültekről szóló Genfi Egyezményre támaszkodó uniós irányelv szerint kiegészítő védelemben részesülhet minden olyan bevándorló, aki nem rendelkezik menekültstátusszal, azonban a származási országában olyan súlyos fenyegetésnek van kitéve, mint a halálbüntetés, a kínzás, az embertelen, illetve megalázó bánásmód vagy más büntetések. A kiegészítő védelemben részesülők határozott időtartamra szóló, tartózkodásra jogosító engedélyt kapnak.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2018. április 24. 12:16
Gumiszabály. Ebbe sok minden belefér.
cutcopy
2018. április 24. 12:16
Akkor a január elsejei születésűeknek csak hozzá kell tenni, hogy agyonkínozták őket odahaza..
patkánynak sem nevezhető férgek
2018. április 24. 12:13
Egy újabb ürügy, amit beböfögve fel lehet venni a segélyt, amit a hitetlen kutyák kitermelnek nekik..
luisbathhelena
2018. április 24. 12:07
"érintettől hazájában szándékosan megtagadják a korábban elkövetett kínzások fizikai és mentális utóhatásainak kezelését " Ki ne hallott volna a a híres sri lankai poszttraumatikus stresszt kezelő központokról? Vagy a világhírű pszichiátereikről? Szerintem nyugodtan megígérhetik, hogy nem tagadják meg a kezelést szándékosan- ugyan az NEM LÉTEZIK. Vedd igénybe nyugodtan, ha tudod. Imádom mikor a "first world " problémákat vetítenek a 3. világ körülményei közé a valóságtól teljesen elrugaszkodott bírók....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!