Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
A bajor miniszterelnök szerint az EU pedig jobban tenné, ha gőgösség, tudálékosság és atyáskodás helyett párbeszédre törekedne.
Orbán Viktor magyar kormányfő a jogállami elvek talaján áll – jelentette ki Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a Keresztényszociális Unió (CSU) vezetője csütörtökön a bajorországi Seeon kolostorban, pártja szövetségi parlamenti (Bundestag-) képviselőinek háromnapos tanácskozása előtt.
Horst Seehofer azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktort meghívták a tanácskozásra, kérdésre válaszolva tájékoztatóján kiemelte: „vissza kellene vennünk a gőgösségből, amikor más országokat és politikusokat értékelünk”. A gőgösség helyett „demokratikus irányultságú, egészséges partnerség” kialakítására kell törekedni az Európai Unióban, és Helmut Kohl néhai kancellár iránymutatását követve nemcsak a nagyobb tagállamokkal, hanem Közép-, és Kelet-Európa országaival is a lehető legjobb kapcsolatokat kell kialakít. Ez Bajorország és a CSU érdeke – mondta Horst Seehofer.
Hozzátette: mindig be kell tartani a „demokratikus és jogállami játékszabályokat”, ugyanakkor azt tanácsolja az Európai Uniónak, hogy a gőgösség, tudálékosság és atyáskodás helyett a párbeszédre törekedjék, ha úgy gondolja, hogy valamely tagállamban sérülnek a jogállamiság elvek.
A magyarországi jogállamiságra vonatkozó kérdésre hangsúlyozta, hogy nem feladata kioktatni a magyarokat. Orbán Viktor demokratikusan megválasztott kormányfő, „egyszer még abszolút többséget is szerzett”, és „nincs kétségem afelől, hogy jogállami elvek talaján áll” – mondta Horst Seehofer.
A CSU, az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) vezetőinek vasárnap kezdődő előzetes koalíciós egyeztetéséről elmondta, bízik abban, hogy sikerül megállapodni a 2013-ban kezdett közös kormányzás folytatásáról.
Hangsúlyozta, hogy a CSU továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy Németország évente legfeljebb 200 ezer embert fogadjon be a menekültügyi rendszer keretébe. Csak a korlátozással lehet egyensúlyba hozni a humanitás és a társadalmi integráció elvét – mondta Horst Seehofer.
A CDU/CSU pártszövetség az SPD-vel folytatandó egyeztetésen nagy hangsúlyt helyez a szociális kérdésekkel kapcsolatos témákra is, így a nyugdíjrendszer, az egészségügyi és időskori ellátás, és a lakbérek ügyére.
(MTI)