EP-frakciók vezetői fellépést sürgetnek a lengyel igazságügyi reform ellen

2017. július 17. 21:18

Az Európai Parlament (EP) legfőbb frakcióinak vezetői szerint az új lengyel törvények „jelentősen gyengítik az igazságszolgáltatás függetlenségét és pártatlanságát, valamint a hatalmi ágak szétválasztásának elvét is”. A frakcióvezetők közös levelet küldtek az EP elnökének.

2017. július 17. 21:18

Határozott fellépést sürgettek a lengyel igazságügyi reform ellen hétfőn az Európai Parlament (EP) legfőbb frakcióinak vezetői, hangsúlyozva, hogy a tét „a demokrácia és a jogállamiság túlélése” Lengyelországban.

Az EP elnökének küldött közös levélben hangsúlyozták, hogy a bíróságok működéséről szóló új lengyel törvények „jelentősen gyengítik az igazságszolgáltatás függetlenségét és pártatlanságát, valamint a hatalmi ágak szétválasztásának elvét is”. „Ez nem csupán sérti a lengyel alkotmányt, de ellentmond az Európai Unió alapszerződéseiben foglalt elveknek” – írta a néppárti, a szociáldemokrata, a liberális, a radikális baloldali és a zöldpárti képviselőcsoport vezetője.

Kitértek arra is, hogy a legfelsőbb bíróságról szóló, múlt pénteken benyújtott törvénytervezet elfogadása esetén az országban ezentúl nem lennének garantálhatók a demokratikus választások. Az aláírók felszólították az Európai Bizottságot, hogy világosan vázolja fel, milyen következményekkel is járna ezen jogszabályok elfogadása, illetve arra, hogy kérje fel a Velencei Bizottságot a kifogásolt törvények mielőbbi értékelésére. A frakciók vezetői emellett felszólították Andrzej Duda lengyel államfőt, hogy ne írja alá a parlament által már megszavazott szabályokat, a törvényhozást pedig arra, hogy vonják vissza a legfelsőbb bíróságról szóló tervezetet. Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság szóvivője hétfőn kijelentette, hogy a brüsszeli testület „komoly aggodalommal” figyeli a lengyelországi fejleményeket, amelyekről várhatóan szerdán fog tárgyalni az uniós biztosok kollégiuma.

A lengyel elnöki aláírásra váró egyik törvény megszüntetné a 25 fős országos igazságszolgáltatási tanácsban (KRS)  helyet foglaló 15 bíró eddigi kinevezési rendjét, és átalakítaná magát a testületet is. A tanácsban lévő 15 bírót ezentúl nem a szakmai szervezetek, hanem a szejm lépviselői  választanák meg. Egy elfogadásra váró, sokak által bírált törvényjavaslat pedig felmentené a legfelső bíróság mindazon tagjait, akiket nem az igazságügyi miniszter választott ki.

(MTI)

Összesen 57 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OberEnnsinnen
2017. július 18. 14:00
Érthetetlen, sőt: felfoghatatlan, mi köze egyáltalán Soros-szervezeteknek a harmadik hatalmi ághoz, miből eredeztetik az irányítási jogosultságukat? Az EP-frakciók vezetőinek ezzel kellene foglalkozniuk. Soros térfoglalásának megszüntetését kellene zászlójukra tűzni. Ebben az értelemben - mivel jogszerű hatalmuk relativizálását segítik - az EP-frakcióvezetők jogellenesen működnek.
Csigorin
2017. július 18. 10:08
Mar megint tagallami hataskorbe akartok beleugatni...
voltospultos
2017. július 18. 09:09
Hoppá, megvan a momentum, ahonnan datálható a nyugat hanyatlása: ABBA: Eagle They came flying from far away now I'm under their spell I love hearing the stories that they tell They've seen places beyond my land and they've found new horizons They speak strangely but I understand Énekelte ezt a Norvégiából deportálás elől Svédországba menekült Ounyite Fältskog.
makapaka2
2017. július 18. 08:36
Ez a szánalmas EP ahelyett, hogy valós problémákat oldana meg, belepofázik az országok belügyeibe a sok tudatlan, kretén képviselője által.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!