Erdoğan kizáratná Ausztriát a NATO-programokból

2017. május 23. 09:16

Bár a semleges Ausztria nem tagja a NATO-nak, egy együttműködési program keretében az osztrák katonák részt vehettek a NATO kiképzésein, gyakorlatain, képzésein. Eddig. Recep Tayyip Erdoğan ugyanis arra készül, hogy a jövőre nézve megvétózza ezt a lehetőséget, mégpedig arra válaszul, hogy Bécs a török EU-csatlakozási tárgyalások félbeszakítását követelte és több osztrák politikus élesen bírálta őt.

2017. május 23. 09:16

Recep Tayyip Erdoğan vétójának köszönhetően kizárhatják a jövőben Ausztriát a NATO együttműködési programjaiból – írja a Die Welt. A partnerségi együttműködés keretében a NATO-tagállamokon kívüli országok, például Ausztria is elküldheti a katonáit a NATO egyes kiképzéseire, gyakorlataira, különböző oktatási programokra. Ettől a lehetőségtől most eleshet Ausztria, ugyanis a Die Welt magas rangú NATO-diplomatáktól úgy értesült:

a török elnök vétót fog emelni az Ausztriával való együttműködés folytatása ellen.

A vétó arra adott válasz, hogy miután egy népszavazással Erdoğan a saját hatalmát jelentősen kiterjesztő elnöki rendszert vezetett be,

Bécs azt követelte, hogy szakítsák félbe a Törökország EU-csatlakozásáról szóló tárgyalásokat. 

Erdoğant egyébként is élesen kritizálták az osztrák politikusok. A török elnök azt is ígérte, hogy újra bevezetné a halálbüntetést a tavaly nyári puccskísérlet után, de erről majd újra népszavazást kell tartania. Ezzel kapcsolatban már fel is függesztette Törökországban az Európai Emberi Jogi Egyezmény alkalmazását.

Emiatt a török-német viszonyok sem rózsásak mostanában, a katonai együttműködés terén sem: a minap például a törökök megakadályozták, hogy a Bundestag védelmi szakértői meglátogassák a törökországi Incirlik támaszponton állomásozó német katonákat. Válaszul a német kormány azzal fenyegetett, hogy kivonják az ott állomásozó kétszázhatvan katonát, akik az Iszlám Állam elleni harcban vesznek részt.

A csütörtöki NATO-csúcstalálkozón egyébként Donald Trump amerikai elnök is részt vesz majd. A napirenden szerepel 41 európai és ázsiai partnerországgal való együttműködés megreformálása is, ebből a körből vetetné ki Ausztriát Erdoğan.

Az Ausztriával való együttműködés felfüggesztése a Die Welt szerint elsősorban a Balkánra lehet hatással.

A Koszovóban szolgáló NATO-misszióban négyszáz osztrák katona vesz részt. Ezt nehéz lesz fenntartani, ha a katonák a továbbiakban nem kapnak NATO-s kiképzést, hiába marad hivatalosan a NATO partnerországa Ausztria – írja a lap a védelmi szövetség köreiből származó forrását idézve.

 

Fotó: Dragan Tatic / APA

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
smarton
2017. május 24. 12:02
Én nem féltem tapsifült.
noMores
2017. május 23. 15:48
A mi Kedves Baratunk, akit meg is hivtunk magunkhoz. Seggbunko diktator faszokkal haverkodik a magyar diplomacia:(
választópolgár
2017. május 23. 13:59
A törökök fütyülnek, a nyugateurópai felvilágosult haladó demokratikus progresszív országok táncolnak. A történelem ismétli önmagát. A törökök védelmi pénzt követelnek és kaptak több milliárd eurót a jólétben elkényelmesedett európai polgár munkájából a megszálló invázió visszatartására, amit soha nem fognak betartani.
napvilág
2017. május 23. 12:25
Magyarországnak jobban passzolna - és EU-konformabb lenne - egy de Gaulle-féle V. köztársaság alkotmány, erős elnöki pouvoir-ral.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!