Nyomás Nyugat felé
„Drang nach Westen” – kezdte Moszkva Nyugat felé, s háttérben történő nyomulásáról szóló előadását Boško Jakšic szerb újságíró, a Politika című lap korábbi főszerkesztője a Danube Institute budapesti konferenciáján, ahol Moldova szorult helyzete és a radikális iszlám balkáni jelenléte is szóba került.
Jakšic szerint politikai és médiabeli csatározások jellemzik az orosz érdekek megjelenését a szerb közéletben. Szerbiában hagyományosan erős volt a pánszlávizmus és ezen keresztül az Oroszország iránt érzett vonzalom, de Jakšic úgy látja, az oroszok inkább csak kihasználták, mintsem segítették Szerbiát a történelem folyamán.
Az viszont tény szerinte, hogy manapság a Nyugat-Balkánon az EU támogatottsága csökken, az EU bővülése és integrációja lassul, s ezt a helyzetet Moszkva kihasználja. Míg az ukrajnai válság előtt egy időre kiesett a nemzetközi érdeklődés homlokteréből a Balkán, most újra frontvonal lett ez a sokat látott régió. „A Balkánon a Nyugat keveset veszthet, Oroszország viszont sokat nyerhet” – mondja Boško Jakšic, aki úgy látja, Moszkva a balkáni befolyásszerzéssel vághat vissza Ukrajnáért, s Szerbiában, Montenegróban, Boszniában és Macedóniában is építi a befolyását. „Moszkva felhasználja a nyugatellenes érzelmeket a saját propagandájára.”
Keleti nyitás szerb módra
Moszkva célja Jakšic szerint egyszerű: lassítani, avagy leállítani az EU és a NATO regionális bővülését, szoft frontvonalat építve a Nyugattal szemben. „A Nyugat gyengeségei Moszkvát erősítik.” Szerbiában pedig van fogadókészség az orosz barátkozásra: vannak, akik szerint Szerbia helye az Eurázsiai Unióban, Keleten van.
Jakšic úgy látja: Moszkva megtanulta a Nyugat korábbi praktikáit a saját propagandájának és kapcsolati rendszerének erősítésére. Szerbiában mobilizálják az oroszpárti hangokat véleményvezérek, think tankek, oroszpárti hírportálok és propagandaoldalak egész sokaságával. Támogatják a Moszkva-barát civil szervezetek működését, különböző szerbiai tevékenységeket finanszíroznak. Az orosz befolyás és lobbiérdekek a szerb pártok körül is megjelennek. A Szerb Haladó Párthoz köthető Tomiszlav Nikolics államelnök oroszbarátnak tekinthető, aki szerint az EU legfeljebb csak egy szükséges rossz. Emellett fontos szereplő a szerb ortodox egyház, amely erős kapcsolatokkal rendelkezik az orosz ortodox egyház irányában.