Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
Szombat este újabb rendőrgyilkosságokkal fenyegették meg a dallasi rendőrkapitányságot. Eközben USA-szerte tartanak megemlékezéseket a lelőtt rendőrökre emlékezve, sok helyen pedig tüntetnek a rendőri erőszak ellen. Többeket őrizetbe vettek, mert fehér rendőrök meggyilkolására buzdítottak, egy fehér rendőrre rá is lőttek igazoltatás közben. William Johnson, a rendőri szervezetek szövetségének vezetője Obama elnököt okolja a rendőrök elleni háborúért.
Fokozott biztonsági intézkedések Dallasban
Újabb rendőrgyilkosságokkal fenyegették ismeretlenek szombat este a dallasi rendőr-főkapitányságot. Névtelen üzenet érkezett arról, hogy egy houstoni csoport rendőröket akar megtámadni, illetve meggyilkolni Dallasban.
A fenyegetés miatt a rendőrség fokozta a biztonsági intézkedéseket szerte a városban. A rendőrség szóvivője arról tájékoztatta az újságírókat, hogy az intézkedéseket elővigyázatosságból hozták meg. A belvárosban lévő rendőr-főkapitánysághoz páncélozott járművet vezényeltek, az épülethez vezető utakat lezárták, a városban felfegyverzett rendőrök járőröznek.
Közben újabb részletek derültek ki a 25 éves férfiról, akit a rendőrök bombával likvidáltak, miután lelőtt több rendőrt egy demonstráción. A férfi az amerikai hadsereg tartalékosa volt, és hazaküldték az afganisztáni szolgálatból, mert szexuálisan zaklatta egyik női katonatársát.
Többen a rendőrök ellen uszítottak
Miközben országszerte megemlékezéseket tartanak a Dallasban történt lövöldözés miatt, több szövetségi államban tüntettek szombaton a rendőri túlkapások ellen, többeket letartóztattak, mert fehérek meggyilkolására bujtogattak.
Chicago egyik elővárosában szombaton letartóztattak egy nőt, mert a Facebookon felhívást tett közzé, amelyben arra buzdít, hogy lőjék agyon bármelyik rendőrt, aki forgalomellenőrzésnél autót állít meg.
Louisianában börtönben végezte az a férfi, akit azért tartóztattak le, mert videót készített, amelyben bejelenti, hogy rendőrt akar gyilkolni. A videófelvételt az illető egy rendőrállomás előtt, a kocsijában készítette. Wisconsinban szintén letartóztattak egy férfit, aki több felhívást tett közzé, amelyben fehér rendőrök és családtagjaik meggyilkolására szólítja fel az embereket.
Missouriban pénteken rálőttek egy közúti ellenőrzést végző fehér rendőrre, akit súlyos állapotban szállítottak kórházba. Egy fekete férfi lőtte nyakon a kocsijához visszasétáló rendőrt, aki épp előzőleg büntette meg a támadót gyorshajtás miatt.
Országszerte tüntetések a feketék elleni rendőri erőszak ellen
Szombaton reggel a texasi Houstonban két rendőr agyonlőtt egy férfit, aki fegyverrel a kezében állt az út közepén és rendőri felszólításra nem tette le, hanem a rendőrök felé fordította a pisztolyt. Az agyonlőtt férfi fekete volt, a rendőrök kilétéről és etnikai hovatartozásáról nem adtak ki jelentést.
Az Egyesült Államok több nagyvárosában péntekről szombatra virradóra és szombaton is nagygyűléseket, tiltakozó meneteket, tüntetéseket tartottak a Louisianában és Minnesotában a fehér rendőrök által elkövetett erőszakos cselekmények áldozatául esett feketék emlékére.
Békés tüntetés volt Washingtonban, Baltimore-ban, Detroitban, Pittsburghben, Atlantában, Los Angelesben, San Franciscóban, Sacramentóban. Los Angelesben az ismert rapper, Snoop Dogg vezette a tüntetők menetét.
Erőszakba fulladt viszont a tüntetés Louisiana fővárosában, Baton Rouge-ban, az arizonai Phoenixben és a New York államban lévő Rochesterben. Phoenixben a rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel, hat civilt sebesülésekkel szállítottak kórházba. Rochesterben szintén összecsapások voltak, két helyi riportert a rendőrök letartóztattak, de aztán a rendőrség bocsánatot kért tőlük, és szabadon is bocsátották őket. Mindkét riporter egyébként afroamerikai volt.
Obama: Nem ilyen amerikaiak akarunk lenni
Közben az amerikai sajtó bőségesen idézi Obama elnök varsói sajtótájékoztatóját, elsősorban a dallasi tragédiával kapcsolatos megjegyzéseit.
„Amerika nem olyan megosztott, mint azt sokan sugalmazzák” – fogalmazott az amerikai elnök Varsóban. „Az amerikaiak, bármilyen legyen is bőrük színe, jogosan háborodnak fel a rendőrség elleni megbocsáthatatlan támadások miatt, történjenek azok Dallasban vagy bárhol másutt” – fogalmazott Obama. Majd leszögezte, hogy a dallasi lövöldöző, aki afroamerikai volt, ugyanúgy nem képviseli az amerikai feketéket, mint ahogyan az a fehér ember sem képviseli az amerikai fehéreket, akit a charlestoni templomban elkövetett és sok fekete áldozatot szedő tavalyi merénylet miatt helyeztek vád alá.
Az elnök arról beszélt, hogy miközben fájdalom, düh, zűrzavar uralkodik az Egyesült Államokban, „abban egyetértés van, hogy ne így éljenek a közösségek”. Leszögezte: „nem ilyen amerikaiak akarunk lenni”. Hangsúlyozta, hogy a fajgyűlöletet nem lehet egyetlen nap alatt kiirtani, de ehhez, mint fogalmazott, „elvetettük a magokat”. Elutasította azokat a felvetéseket, miszerint az 1960-as évekhez, a polgárjogi mozgalmak éveihez hasonló helyzet volna kialakulóban, szerinte a történelem nem ismétli önmagát.
Rendőri vezető: Obama a hibás a „rendőrök elleni háborúért”
William Johnson, az amerikai rendőrszervezetek szövetségének vezetője szerint az Egyesült Államokban „háború folyik a rendőrök ellen”, és ezért ő Barack Obama elnököt okolja. Johnson a Fox televízió egyik műsorában hosszasan fejtegette, hogy miben tartja felelősnek az Obama-kormányzatot.
Szerinte a szövetségi szervek és minisztériumok – kivált az igazságügyi tárca – mindig enyhíteni akarják a feszültségeket, kisebbítik az erőszakos bűncselekmények jelentőségét. Eddig soha nem ítélték el a Black Lives Matter („Fekete életek számítanak”) nevű civil mozgalmat, amely nyíltan rendőrök megtámadására és megölésére szólít fel, és közben az ország gondjaiért a rendőrséget hibáztatja – mondta Johnson. A rendőr szerint ez is hozzájárult ahhoz, hogy olyan légkör alakuljon ki, amelyben megtörténhetett a dallasi tragédia.
Az Obama-kormányzatot és személy szerint Obama elnököt is éles bírálatok érik a dallasi rendőrgyilkosság óta. Republikánus politikusok egész sora bírálja őt, mondván: Obama kudarcot vallott az ország egyesítésében.