Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
Nincs már olyan lista, amin a gyanús személyeket tartják nyilván, ezen a listán ugyanis ma mindenki rajta van – mondta Edward Snowden, aki élőben jelentkezett be egy budapesti konferencián.
„Az elmúlt 14 év bebizonyította Amerikának, hogy ha egy ország terrorizmus-ellenes hadműveletekbe bonyolódik, annak több terrorista lesz az eredménye, mint amennyit megölnek” - fogalmazott az NSA volt munkatársa, aki szerint az a gond, hogy a terrorizmus ellenes harc ürügyén a hatóságok megfigyelik az embereket.
A terrorizmus bűncselekmény, ami ellen bűnüldözési eszközökkel kellene fellépni, de ez egyáltalán nem sikerült az elmúlt 14 évben. A katonai erő ezt a problémát nem oldja meg: „mindegy hány bombát dobunk rájuk, ha hetet megölünk, azzal tizennégyet teremtünk a helyükre” - mondta Snowden, aki két éve Oroszországban bujkál.
Snowden szerint ráadásul nem is hatékony, hogy mindenki után kémkednek. Például a párizsi terrortámadások elkövetői Skype-on kommunikáltak, holott 2013 óta közismert, hogy azt megfigyelhetik a nemzetbiztonsági szolgálatok. Ráadásul titkosítás nélküli telefonokat használtak, amit a bázisukra is elvittek. Ha működne a tömeges megfigyelés, csak a telefon segítségével felszámolhatták volna a terroristák bázisát. Vagyis a tömeges megfigyelés nem segít megelőzni a terrorcselekményeket, legfeljebb utólag teszi könnyebbé az elkövetők azonosítását - mutatott rá Snowden.