Kiborult a Politico, mert Orbán szerint Magyarország jobb, mint Románia
A brüsszeli lap szerint Orbánt szembesítették az ország nehézségekkel küzdő gazdaságával, ezért elterelésképpen a szomszédos Románia ellen indított „támadást”.
Szigorúbban büntetné az angol kormány az illegális bevándorlókat foglalkoztató munkaadókat. A feketemunkásokat alkalmazók az egészségügyi és biztonsági előírásokat is hajlamosabbak megszegni, ezért is meglepő, hogy az eddig a kiszabott bírságok kétharmadát nem hajtotta be az állam a szabályszegőkön.
A brit „kormányzati gépezet teljes erővel fog lecsapni” azokra, akik jogcím nélküli bevándorlóknak adnak munkát – jelentette be a bevándorlási államtitkár. James Brokenshire The Times című napilap hétfői száma szerint úgy fogalmazott, a munkaadók, akik illegális bevándorlókat foglalkoztatnak, a brit állampolgároktól és az engedéllyel rendelkező bevándorlóktól veszik el a munkát és leszorítják a béreket.
A lap úgy tudja, a bevándorlási hivatal rajtaütésszerű ellenőrzéseket hajt végre ősszel, elsősorban az építőiparban, az egészségügyi ellátóhelyeken és a takarítócégeknél. „A tapasztalatok azt mutatják, hogy a munkaadók, akik megszegik a munkavállalásra vonatkozó feltételeket, készek áthágni az egészségügyi és a biztonsági előírásokat is, és nem adóznak megfelelően” – mondta James Brokenshire. A The Times szerint a szürkegazdaság a brit bruttó hazai össztermék (GDP) 10 százalékát adja.
Nem hajtja be az állam a bírságokat
A BBC az üggyel kapcsolatban arról írt, hogy a Migration Watch nevű szervezet becslése szerint Nagy-Britanniában mintegy 1,1 millió jogcím nélküli bevándorló van. Az erre vonatkozó legfrissebb hivatalos szám – 618 ezer – 2009-ből származik. Az illegális bevándorlók 70 százaléka Londonban él a 2009-es tanulmány szerint. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2011-ben 1 százalékra becsülte az illegális bevándorlók arányát a brit foglalkoztatottak között. A BBC egy 2013-as tényfeltáró riportja ugyanakkor rávilágított arra, hogy az illegális bevándorlókat foglalkoztató munkaadókra kiszabott bírság kétharmadát nem hajtotta be az állam.
A konzervatív brit kormány már a májusi parlamenti választások után bejelentette, hogy bűncselekménnyé akarja nyilvánítani a jogcím nélküli bevándorlók illegális munkavégzését. A nekik folyósított bér bűncselekményből származó jövedelem lenne, amelyet a hatóságok lefoglalhatnának. David Cameron kormánya egy sor más intézkedést is tervez a bevándorlás csökkentésére, ezek között szerepel az ingatlan-bérbeadás szigorítása is. A lakástulajdonosoknak a jövőben ellenőrizniük kell, hogy a bérlőnek van-e tartózkodási jogcíme, és ha nincs, ki kell lakoltatni.