Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Korábban nagyon hasonló követelései voltak a spanyol radikális baloldali Podemosnak, mint a görög Szirizának, de a spanyol párt egyik vezető gazdaság-politikusa most már arról beszélt, hogy már nem kérik a spanyol államadósság átütemezését; illetve hangsúlyozta azt is, hogy különbséget kell tenni Görögország és Spanyolország között, a két ország gazdasági helyzete ugyanis szerinte merőben eltérő.
Már nem kéri a spanyol államadósság átütemezését a baloldali Podemos párt – közölte a La Razón című spanyol napilap szerdán, kiemelve, hogy a görög Sziriza spanyol megfelelőjeként emlegetett párt ezzel az egyik legalapvetőbb követeléséről mondott le. Az újság szerint a másfél éve civilek által alapított, és viharos sebességgel óriási népszerűséget szerző, radikális Podemos politikája 180 fokos fordulatot vett. A szemléletváltás hátterében az állhat, hogy a párt szeretné „elkerülni az összeütközést a Sziriza jéghegyével” – fogalmazott a cikk szerzője, utalva arra, hogy a Ciprasz-kormánynak nem sikerült keresztülvinnie eredeti követeléseit az unióval való tárgyalásai során.
Nacho Álvarez, a Podemos vezető gazdaság-politikusa azzal indokolta a döntést, hogy a jelenlegi gazdasági körülmények között ez nem tekinthető prioritásnak. Emellett hangsúlyozta, hogy különbséget kell tenni Görögország és Spanyolország között. „Nagyon eltérő gazdasági helyzetben vagyunk” – fogalmazott.
Alekszisz Ciprasz ugyanakkor még mindig számít a Podemosra – derült ki a görög állami televíziónak adott kedd esti interjújából. A kormányfő azt mondta: a jelenlegi európai erőviszonyokat meg lehet változtatni, ha Spanyolországban a Podemos nyeri a parlamenti választásokat az év végén, amely egy, a Szirizához hasonló politikai erő. Ezért addig szeretne kormányon maradni - idézte szavait a spanyol sajtó.
A Sziriza és a Podemos közötti legfontosabb hasonlóság az volt, hogy ugyanazokkal a követelésekkel fordultak az Európai Unió felé, mindkét párt élesen elítélte a nemzetközi hitelezők által előírt megszorításokat, és azok eltörlését ígérte a választóknak. A Podemos, amely jelenleg a harmadik politikai erő Spanyolországban a kormányzó Néppárt (PP) és a szocialista párt (PSOE) mögött, követelései az elmúlt hónapokban sokat finomodtak. Kezdetben még az eurózónából való kilépést sürgették, majd ezután rugalmasságot kértek és az államadósság átütemezését, most pedig letettek erről.
Elemzők szerint a párt elkezdte a politikai realitásokhoz igazítani a mondanivalóját.