Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
Hétfő délelőtt a meg nem nevezett magyar állampolgárok Amerikából való kitiltása is téma a parlament nemzetbiztonsági bizottságának ülésén. A nyílt ülésen Lázár Jánost, Trócsányi László igazságügyi minisztert és Pintér Sándor belügyminisztert is meghallgatják.
Hétfő délelőtt tárgyal a parlament nemzetbiztonsági bizottsága az Amerikából korrupciógyanú miatt kitiltott magyarokról. Pontosan nem lehet tudni, kikről van szó, de sajtóhírek szerint a kormányhoz közeli személyek érintettek és köztük van a NAV elnöke és egy főosztályvezetője is.
Az ülés előtt Gulyás Gergely újságíróknak azt mondta: ha bárkinek konkrét információja van a vesztegetésről és az érintettekről, akkor tegyen feljelentést – írja az Origo.
A nyílt ülésen Lázár Jánost, és Trócsányi László igazságügyi minisztert is meghallgatják – írja a hvg.hu. Lázár János érkezőben azt mondta az Index azon kérdésére, ő rajta van-e a listán: „Hogy lennék már rajta, ne vicceljen már!”
Az Index azt írja, hogy Pintér Sándor belügyminisztert is meghallgatják az ülésen. Az ülésre érkező politikusok nem akartak újságíróknak nyilatkozni. Egyedül Szél Bernadett mondott annyit a NAV elnökére utalva, hogy ha a NAV ilyen hírbe kerül, akkor a „nem nyilatkozom” nem válasz.
Lázár János az ülésen azt mondta: „Hiába állunk tucatszám bizottság és a nyilvánosság elé, az amerikai féltől továbbra sem tudjuk, hogy kik és mi okból érintettek az ügyben.” Hozzátette: bízik benne, hogy barátként sikerül rendezni Amerikával az ügyet, nem feltétlenül a sajtó nyilvánossága előtt. „A magyar kormány tudomásul veszi és elfogadja, a beutazási tilalomra vonatkozó jogi aktust, mást nem tehet” – mondta Lázár.
Szél Bernadett kérdésére Lázár elmondta: eddig egyetlen állami vezető sem jelezte, hogy beutazási tilalom lenne érvényben vele szemben, de nincs is ilyen irányú kötelezettségük. Azt elismerte, hogy szükséges lenne egy vizsgálat, de azt mondta: amíg Amerika nem ad át hiteles információkat, addig nem tudnak mit tenni. Szél azon felvetését jó ötletnek találta, hogy nyilatkoztassák a tisztségviselőket, köztük a NAV elnökét arról, hogy rajta vannak-e a kitiltottak listáján. „Eszünk ágában sincs bárkit megvédeni” – szögezte le a Miniszterelnökséget vezető miniszter Vadai Ágnes azon felvetésére, hogy tíznél kevesebb tisztségviselő védelmében nem érdemes összeveszni Amerikával.
Lázár biztos benne, hogy konkrét ügyről van szó, és nem a keleti nyitás miatti büntetésről. Hozzátette ugyanakkor, hogy ha az Oroszországgal való viszony értelmezésére van szükség, akkor ezt is megteszik, ha esetleg Amerika valamit félreértett. „Rászorulunk az Egyesült Államokra, és ki vagyunk szolgáltatva Oroszországnak. Ezt Berlinben és Washingtonban is tudomásul kell venni. Ha azt akarjuk, hogy decemberben a magyar háztartásokban legyen gáz, akkor ahhoz minden forrást fel kell használnunk” – fogalmazott Lázár.
Szijjártó Pétert az ülésen Magyar Levente államtitkár képviselte, mivel a külügyminiszter épp úton van Washingtonba. Magyar azt mondta: ő maga október 6-án és 17-én találkozott André Goodfrienddel, az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivőjével. Goodfriend ezen találkozókon csak annyit mondott, hogy hiteles információkkal bírnak arról, miszerint tíznél kevesebb magyar tisztviselőtől megtagadják a beutazás jogát. Az erre vonatkozó hiteles információkat azonban a magyar fél kérésére nem adta át.
Demeter Márta és Mesterházy Attila szocialista képviselők, a külügyi bizottság tagjai kezdeményezték, hogy kedden a külügyi bizottságot is hívják össze az ügyben.