„Bármekkora káosz is keletkezett Irak után (és most ne firtassuk, hogy Bush rosszul kivitelezett inváziója vagy Obama kapkodó kivonulása okozta inkább a káoszt), Amerika azért képes volt jelentős csapást bevinni az al-Kaida hálózatnak. Sem Bin Laden sikeres likvidálása, sem az »arab tavasz« nem oldotta meg azonban a franchise-terrorizmus kérdését, de ezt már egymás közt intézték el: helyi al-Kaida sejtekből, szunnita törzsekből és szaddámista szakemberekből létrejött egy új, minden korábbinál fenyegetőbb erő, amely brutalitásában még az elődszervezetet is lekörözte.
Az Iszlám Állam (IS) nevű nonprofit szervezet a világ szeme láttára hozott létre két diszfunkcionális állam területén egy harmadikat, minden muszlimot felszólítva arra, hogy hódoljon be a kalifátusnak és a bevezetett sáriának. Ezzel az IS azt a fő problémát teremtette újra, ami anno ok volt a szövetségesek iraki inváziójára: létrejött a kapcsolat egy területtel, pénzzel, több kiló radioaktív anyaggal rendelkezőállam és mozgó, világszerte bevethető, szervezett terrorcsoportok között. Az IS regionálisan kezdte, de globálisan akarja végezni, mert ugyanúgy utál minket a sikereinkért, a világi demokráciánkért, a nem muszlim vallásunkért, mint az al-Kaida - csak még sokkal jobban.
Az IS zombihadserege fehér Toyota pickup-flottával járja a térséget. Katonák százait gyilkolják le, kínozzák meg és feszítik keresztre; nőket erőszakolnak meg és ejtenek szándékosan teherbe, illetve eladják őket rabszolgáknak; gyerekeket kaszabolnak le, vagy besorozzák őket is, és játékbabákon gyakoroltatják velük a lefejezést. A Twitteren és a YouTube-on profin legyártott, a rémtettekkel büszkélkedő sorozó-videókat osztanak meg, komoly vonzerőt gyakorolva eddig több száz, Európából és Amerikából odautazó fiatal, jóléti dzsihádistára. A jó példa ragadós: időközben az emberrablásban, keresztényüldözésben és rabszolga-kereskedelemben profi nigériai Boko Haram is közölte, létrehozták a saját kalifátusukat.
Nem teljesen világos, mi tartott ennyi ideig, de Obama most végre egy átfogónak tűnő terv vonásait osztotta meg a nagyérdeművel. Ami azért is nagy dolog, mert még napokkal ezelőtt is azt lehetett tőle hallani, hogy »még nincs stratégiánk« az IS-t illetően, de most ezek szerint van: lesznek légicsapások Szíriában is, kiképzik és terepen segítik az iraki és kurd erőket, és míg korábban csak az IS »menedzselhető problémává« redukálását akarta, mára már a szervezet megsemmisítése a cél. Mindez remek. De néhány apró kérdés azért még nyitva marad.”