Veszített az ultrakonzervatív Tea Party mozgalom támogatta kihívójával szemben Eric Cantor, az amerikai képviselőházi republikánusok második számú vezetője pártjának Virginia államban kedden megtartott előválasztásán. Cantor, a képviselőházi republikánus többség vezetőjének veresége azért is sokkoló meglepetés, mert őt tekintették a Republikánus Párt fősodorbeli vezetése legkonzervatívabb tagjának, és egyben a képviselőház lehetséges következő elnökének. Legyőzője, David Bratt közgazdaságtan-professzor alacsony részvétel mellett magabiztosan, 56:44 arányban nyerte el annak jogát, hogy Richmond körzetében pártjának hivatalos képviselőjelöltje legyen.
Bratt győzelme várhatóan fellelkesíti a minél kisebb állami szerepvállalást hirdető Tea Party mozgalmat, amelynek 2010-ben döntő szerepe volt abban, hogy a republikánusok elhódították a demokratáktól a képviselőház feletti ellenőrzést. A szövetségi alsóházi konzervatív tagjai azóta két ízben is megpróbálták technikailag csőd közeli állapotba hozni az amerikai költségvetést, hogy ellehetetlenítsék a megfizethető egészségbiztosítást amerikaiak millióira kiterjesztő, Obamacare néven ismertté vált egészségügyi reformot.
2012-ben az ultrakonzervatív Ted Cruz okozott meglepetést, amikor a texasi szenátorjelöltségért vívott előválasztási küzdelemben legyőzte David Dewhurst alkormányzót, majd bejutott a szövetségi felsőházba. Az idei előválasztások során azonban úgy tűnt, hogy a Republikánus Párt hagyományos áramlatának politikusai sikerrel törték meg a Tea Party által támogatott aspiránsok lendületét. Cantor kiütése előtt a mozgalom legnagyobb eredménye az előválasztások során az volt, hogy Mississippiben Chris McDaniel több szavazatot kapott, mint a hivatalban lévő Thad Cochran szenátor, akit így második fordulóra kényszerített.
A képviselőházi többségi frakció vezetőjének legyőzése tovább csökkenti annak esélyét, hogy a Republikánus Párt hagyományos szervezetének képviselői kompromisszumra jussanak a Fehér Házzal. A kormányzás alapkérdéseiben való kiegyezés lehetősége akkor válna igazán nehezen elképzelhetővé, ha a republikánusoknak a szenátust is sikerülne az ellenőrzésük alá vonni. Ennek lehetőségét elemzők egyáltalán nem tartják kizártnak.