Nem lesz így jó vége a Németország-regénynek
A kampány az álvalóságok és elferdített igazságok bizarr tárházává vált.
Nagy területeket foglaltak el néhány nap alatt iszlamista fegyveres csoportok Irak északi részén. Az amerikai nagykövet szerint évek óta nem volt ilyen súlyos a helyzet Irakban. Barack Obama a katonai beavatkozás lehetőségét sem zárja ki, de ez csakis légi csapás lehet, szárazföldi csapatokat biztosan nem küldenek.
Irak északi részén néhány nap alatt nagy területeken törtek előre az Iraki és Levantei Iszlám Állam fegyveresei. Kormányzati és rendőrségi épületeket, börtönöket, tévéállomásokat és bankokat foglaltak el. A börtönökből több száz rabot engedtek el a Reuters szerint. A fegyveresek szóvivője üzenetben Bagdad elfoglalására buzdított, emiatt a fővárosban megerősítették a biztonsági intézkedéseket.
Az északi Moszul városból félmillióan menekültek el, Kirkuk városát pedig a kurd erők biztosítják, miután az iraki hadsereg állítólag elhagyta a várost.
Az ügyvezető miniszterelnök szükségállapotot akart elrendelni, de ennek megszavazásához nem jelent meg elég képviselő a parlamenti ülésen. Az iraki erők napok óta tehetetlenek, az iraki amerikai nagykövet szerint évek óta nem volt ilyen súlyos a helyzet az országban – foglalja össze a helyzetet az Index.
Az amerikai elnök csütörtökön bejelentette: Iraknak nagyobb amerikai támogatásra lesz szüksége ahhoz, hogy vissza tudja szorítani az iszlamista felkelést. Azt nem részletezte Obama, hogy miféle segítségnyújtásra gondolt, csak annyit mondott, hogy semmit sem zár ki. Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője ezt később úgy pontosította, hogy az Egyesült Államok nem mérlegeli szárazföldi csapatok Irakba küldését, Obama csakis légi csapások lehetőségéről beszélt.