Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
Naponta több tízezer olyan fotót gyűjt össze az internetről az amerikai nemzetbiztonsági ügynökség, amiket aztán arcfelismerő programokkal elemeznek – közölte a New York Times vasárnap, Edward Snowdentől származó információkra hivatkozva.
Az NSA már nem csak a terroristagyanús személyek közti kommunikációra összpontosít, hanem fotókat és biometrikus adatokat is gyűjt. A New York Times azt írja: az NSA naponta képek millióit gyűjti össze az internetről, különböző kommunikációs csatornákról. Ezek közül mintegy ötvenötezer olyan nagy felbontású kép, amely alkalmas arra, hogy arcfelismerő programokkal elemezzék. A lap Edward Snowdentől származó információkra hivatkozva írja mindezt, hozzátéve: Amerikában sem a magánszféra védelmére, sem a hírszerzésre vonatkozó törvények nem szavatolják kimondottan az arcképek védelmét.
Az amerikai jogosítványfotókhoz és útlevélfotókhoz nem fér hozzá az NSA, arra a kérdésre viszont nem kapott választ a New York Times, hogy a vízumkérelmekkel érkező fotókat elemzik-e. Más országok igazolványkép-adatbázisaiból viszont töltenek le fotókat, csak úgy, mint a Facebook-ról, vagy interneten keresztül lebonyolított videokonferenciákról, és az elektronikus levelezésekből is ki tudják bontani a képeket. A határátkelőhelyeken rögzített biometrikus adatokat is gyűjti az amerikai nemzetbiztonsági ügynökség.
Az arcfelismerő technika fejlesztését Obama elnöksége alatt, 2010-től gyorsította fel az NSA: ezt követően az ügynökségnél külön csoportok alakultak a „személyazonosság-hírszerzésre”. A New York Times szerint a technika még nem tökéletes, sok múlik a fényképezés szögén is, de össze tud párosítani például két olyan fotót, amelyen ugyanaz a személy hajjal és leborotvált fejjel szerepel. Az NSA arra is képes, hogy a szabadtéri és kémműholdas felvételek összevetésével megállapítsa, hogy azok pontosan hol készültek.
A megfigyelés részleteiről kiszivárogtató Edward Snowdennek egyébként augusztusban lejár oroszországi tartózkodási engedélye, ezért az informatikus hivatalosan menedékjogot kért Brazíliától – írja a Magyar Nemzet.