Behódolás helyett nemzeti érdekérvényesítés
Nagyon is indokolt a Fidesz új kommunikációs stratégiája Magyar Péterrel szemben.
Angela Merkel szerint nehezen haladnak a németországi koalíciós tárgyalások, a sikerhez kompromisszumkészség szükséges a konzervatív CDU/CSU pártszövetségtől és a szociáldemokrata párttól is. Kötelező 8,50 eurós minimálbér biztosan lesz.
A konzervatív CDU elnöke, ügyvezető német kancellár a harmincadik napja tartó tárgyalásokkal kapcsolatban hangsúlyozta: a nagykoalíció a konzervatívoknak és a szociáldemokratáknak sem a szíve vágya, de mindkét oldalnak tiszteletben kell tartania a választók akaratát. A megállapodás érdekében ő is támogatok ügyeket, amelyeket nem tart feltétlenül helyesnek, mondta Merkel egy csütörtöki konferencián.
Ilyen ügy például a valamennyi gazdasági ágazatban kötelező 8,50 eurós minimálbér, amelynek bevezetését az SPD szorgalmazza. Angela Merkel szerint ezen az ügyön biztosan nem múlik majd a közös kormány megalakítása, de az is szükséges, hogy mindenki tudomásul vegye a választási eredményt. A választók nem adtak abszolút többséget a CDU munkaadókhoz közel álló, a minimálbért hevesen ellenző szárnyának és az SPD balszárnyának sem. Csak együtt vagyunk kormányképesek, ismerte fel Merkel.
Sajtóértesülések szerint a minimálbérrel együtt még 110 ügy szerepel a nyitott kérdések listáján. A főbb kérdések közül harminc nap alatt alig néhányban sikerült megállapodni. Abban például egyetértés van, hogy csökkenteni kell az államadósságot és nem szabad emelni az adókat. Várhatóan rögzítik a koalíciós szerződésben azt is, hogy az államháztartást strukturális szinten 2014-ben egyensúlyba kell hozni, 2015-re pedig teljesen meg kell szüntetni az államháztartási hiányt. Ehhez szűkíteni kell a fejlesztések és szociálpolitikai intézkedések körét, amelyekben egyetértenek a felek, de növelnék az államháztartás kiadásait, vagy csökkentenék a bevételeit.
A mindkét oldal támogatását élvező programok összesen évi 50 milliárd euróval növelnék az államháztartás terheit, ezt 10 milliárd alá akarják szorítani a tárgyalások utolsó, döntő szakaszában. A tervek szerint a koalíciós szerződést november 27-re állítják össze. Ezután az SPD nagyjából 470 ezer fős tagsága szavazással dönt arról, hogy a párt vezetői aláírhatják-e a szerződést. Amennyiben a többség ezt támogatja, az új kormány december 17-én, a választások utáni 86. napon alakulhat meg. Németország újraegyesítése óta általában a választástól számítva 30-40 napon belül megalakult a kormány.
A leghosszabb ideig 2005-ben - a konzervatívok és a szociáldemokraták legutóbbi közös kormányzása előtt - tartottak a koalíciós tárgyalások, akkor a Merkel vezette CDU és a bajor testvérpárt, a CSU 65 nap alatt állapodott meg az SPD-vel a nagykoalícióról.