Brit konzervatív politikus: Nagy-Britanniának ki kell lépnie az EU-ból

2013. május 07. 08:13

Nagy-Britanniának ki kell lépnie az Európai Unióból – írta kedden megjelent cikkében a kormányzó brit Konzervatív Párt egyik legtekintélyesebb veterán politikusa, Lord Nigel Lawson.

2013. május 07. 08:13

Nagy-Britanniának ki kell lépnie az Európai Unióból – írta kedden megjelent cikkében a kormányzó brit Konzervatív Párt egyik legtekintélyesebb veterán politikusa. Lord Nigel Lawson, aki a nemrégiben elhunyt egykori konzervatív miniszterelnöknek, Margaret Thatchernek a leghosszabb ideig szolgáló pénzügyminisztere volt, a The Times című vezető konzervatív brit napilapban közölt írásában úgy vélte, hogy Nagy-Britannia távozásának gazdasági előnyei messze meghaladnák annak költségeit.

Lord Lawson szerint ugyanis az EU „bürokratikus rettenetté” vált, amely jelentős gazdasági költségterheket ró mindegyik tagállamára, és amelytől Nagy-Britanniának ezért el kell szakadnia. Az idős politikus, aki 1983 és 1989 között töltötte be a Thatcher-kormány pénzügyminiszteri tisztségét – jelenleg pedig a brit parlament felső kamarájában, a Lordok Házában képviseli a Konzervatív Pártot – a londoni City pénzügyi szolgáltatási szektorát is veszélyben látja. Lord Lawson azt írta: az EU-n a pénzügyi válság óta szabályozási láz lett úrrá, amelynek csak egyik eleme az ostoba és káros pénzügyi tranzakciós illeték bevezetése.

A volt pénzügyminiszter további érvelése szerint nem kell az európai egységes piac részének lenni ahhoz, hogy egy adott gazdaság az EU-ba exportálhassa termékeit. A politikus ennek illusztrálására idéz egy statisztikát, amely szerint az EU-ba irányuló brit kivitel nominálértéken hozzávetőleg 40 százalékkal nőtt az elmúlt tíz évben, ugyanezen idő alatt azonban az unión kívüli országokból származó EU-import 75 százalékkal emelkedett.

Lord Lawson kiemelte, hogy az euróövezet létrehozásával alapvetően megváltozott az EU jellege, és így az unióhoz fűződő brit viszonyrendszer is. Nem csupán arról van szó, hogy a brit érdekek egyre nagyobb mértékben eltérnek az euróövezeti tagországokéitól, de arról is, hogy Nagy-Britannia egyre inkább az oldalvonalra szorul, miután „arra ítéltetett, hogy az euróövezeti blokk következetesen leszavazza”. Az egykori pénzügyminiszter a terjedelmes írásban közli, hogy a brit kormányfő által nemrégiben megígért népszavazáson mindezek alapján Nagy-Britannia EU-tagságának feladására fog szavazni.

David Cameron miniszterelnök januárban jelentette be, hogy a brit választók a 2015-ben kezdődő következő parlamenti ciklus első felében népszavazáson dönthetnek Nagy-Britannia uniós tagságának jövőjéről. Cameron az erőteljesen EU-szkeptikus konzervatív jobbszárny nyomásának engedve ígérte meg a népszavazást a brit EU-tagságról, jóllehet korábban még ellenezte az olyan – a brit politikai zsargonban „in or out” (maradni vagy kilépni) néven meghonosodott – referendum-változatot, amely egyértelműen azt a kérdést teszi fel, hogy a brit választók az EU-n belül vagy kívül szeretnék-e látni hazájukat.

Az EU-tagsággal kapcsolatos belpolitikai vita újult erővel lángolt fel azután, hogy a múlt héten megtartott részleges angliai és walesi helyhatósági választásokon korábbi eredményeihez képest átütő sikert ért el a legnagyobb brit EU-ellenes politikai erő, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP), amelynek elsődleges célkitűzése Nagy-Britannia kivonulása az Európai Unióból.

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magnamater
2013. május 07. 12:36
Ki akarnak lépni, pedig őket nem b@@@@gatja Brüsszel,Több hasznot hozott a gyarmatbirodalmom, ahhoz vannak hozzászokva!
Kal
2013. május 07. 09:23
Érdekes belegondolni, hogy ez az idős konzervatív úr lehet, hogy már nem is fog élni, amikor a népszavazás eredményétől függően esetleg tényleg sor kerül a brit kilépésre, tehát egy kicsit a "kibicnek semmi sem drága" esete forog fenn. Érveléseének logikai hibája még a laikus számára is nyilvánvaló: a 75%-os EU-n kívülről jövő import növekedés nagy része nyilván a távol-keletről származik, ahol az export orientált gazdasági növekedés az elmúlt 10 évben ennek többszöröse volt, tehát arányaiban nagyon is jól működött az EU külpiacokkal szemben meglévő protekcionista gazdaságpolitikája. Ha Lawson úr olyan export növekedést szeretne látni, amilyet pl. Kína produkált, akkor az együttjárna azzal, hogy a bérek is a kínai szinten kellene, hogy legyenek, és ő nem egy Bentleyvel mászkálhatna, hanem egy riksával... Itt sokkal inkább az a pánik oka, amit a cikk végén jeleztek: a UKIP előretörése miatt összecsinálták magukat a konzervatívok. Remélem David Cameronnak lesz annyi lélekjelenléte, hogy nem enged a pánikolók nyomásának, hiszen azzal ártana a legtöbbet a párjának, és az Egyesült Királyságnak, mivel közismert, hogy a jobboldali popullizmust nem lehet jobbról megelőzni. Tegnapi elemzésemet a témában ld: http://kaleidoscope.blog.hu/2013/05/06/minden_eddiginel_kemenyebb_kihivasok_cameron_szamara
Nomine
2013. május 07. 09:12
ebben azt találom a legviccesebbnek, hogy a gazdasági hanyatlást amit az angolok felmutatnak próbálják rákenni az EU-ra pedig csak dolgozni kéne.... hehehe
nucklear3
2013. május 07. 08:57
Verjétek szét az Eu-t, Britek! Szabadítsátok föl a nemzeteket az Internacionalisták börtönéből!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!