Európa kiakadt Görögországon

2011. november 01. 17:49

Sarkozy Merkelt hívja telefonon a délután, válságtanácskozás lesz Cannes-ban szerdán. A berlini pénzügyminisztérium hangsúlyozta, hogy az euróövezeti vezetők világos elvárásokat fogalmaztak meg előzőleg. „Ha a görögök elvetik a népszavazáson az európai hitel-megállapodást, az akár Görögország államcsődjéhez is vezethet” - mondta Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök.

2011. november 01. 17:49

Rendkívüli megbeszélés lesz a G20-ak csúcstalálkozója előtt szerdán Cannes-ban a görög válság kiéleződése miatt. A párizsi tőzsde reggel három százalékos esésben volt a lehetséges görög referendum hírére, dél közelében viszont már négy százalék fölött volt zuhanás - írja a Népszabadság. A francia bankok 10-12 százalékot vesztettek értékükből a nyitás óta. Párizsban tudatták, hogy Nicolas Sarkozy a délután folyamán telefonon beszél Angela Merkellel.

A berlini pénzügyminisztérium hangsúlyozta, hogy az euróövezeti vezetők világos elvárásokat fogalmaztak meg az előző heti brüsszeli tanácskozás alkalmával. Olaszországban, Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök úgy fogalmazott: a görög bejelentés zavart okoz a tőkepiacokon. „Ha a görögök elvetik a népszavazáson az európai hitel-megállapodást, az akár Görögország államcsődjéhez is vezethet” - mondta kedden Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök.

A német Commerzbank elemzői szerint máris fogytán a nemzetközi közösség türelme Görögországgal szemben, és ha a görög kormány nem hajtja végre az elhatározott reformokat, akkor valós a kockázata annak, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a többi euróövezeti ország beszünteti a Görögországnak szánt további folyósításokat. A londoni Capital Economics közgazdászai szerint a váratlanul bejelentett népszavazási kezdeményezés egyértelműen növeli a nagyarányú, rendezetlen körülmények közepette bekövetkező görög törlesztésképtelenné válás kockázatát, és így annak rizikóját is, hogy Görögország végül kénytelen lesz távozni az euróövezetből.

Összesen 175 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
HSL
2011. november 02. 06:04
this is sparta
Akitlosz
2011. november 02. 02:13
Féltek a demokráciától mi, oligarchák?
nyugi
2011. november 02. 00:35
Nem úgy néz ki, hogy tudod, hogy mit beszélsz.
Autofocus
2011. november 01. 22:44
A görögökkel elkövették a hibát hogy félretették a gazdasági realitást és a törökökkel szembeni politikai demonstrációból vették fel őket az EU-ba. Mondjuk az Eurót már nem tudom hogy miért kellett erőltetni. Lássuk be, a görögök már középtávon jobban járnának egy rövid, de fájdalmas államcsőddel, hosszabb távon pedig egyértelműen. (Nem akarom elviccelni a dolgot, de 18 éves korom óta tudom hogy Görögországban kellemes klímája miatt pár szem olivabogyón, pár görög salátán, és amit a tengerből kifogsz, halon/polipon, valamint néhány korsó sörön kiválóan el lehet lébecolni hónapokig.) Egyértelmű hogy az ő érdekük az államadósság teljes leírása mellett az Euró elfelejtése lenne. Tudható, hogy a jelenlegi mentőcsomag után megmaradó államadósság miatt még ez elkövetkező 20 évben is kenyéren és vízen kellene élniük. Ehhez képest ha bemutatnának az EU-nak, kb. 1 év gazdasági anarchia (ahogy valaki találóan írta, a köztisztviselők hazamennek halat és muszakát enni a szüleikhez) után egy alaposan leértékelt Drachma mellett szépen fel tudnának állni pár év alatt, és utána olyan gazdasági növekedést mutatnának mint a rakéta, ha a hagyományosan erős balos seggfej kormányaik el nem basszák megint. Bónuszként a számukra stratégiai ágazatok (kikötők, repterek, hajógyártás) mind hazai tulajdonban maradhatnának Jelenleg a francia és német bankoknak elemi érdekük hogy valamit láthassanak a követeléseikből, ezért nyilvánvaló hogy sikítófrászt kapnak minden olyan ötletre ami előre vetíti a görögök szempontjából egyetlen logikus lépést: az államcsődöt, és az euró zóna elhagyását. A "tisztességes" megoldás persze az lenne, ha bent maradnának, fizetnének mint a huszártiszt generációkon keresztül. (Szükségszerűen eszembe jut ilyankor hogy mi magyarok, akik immár több mint 30 éve a kádári legitimációt biztosító gulyáskommunizmus költségeinek árát, a Fekete Jani bácsi által összehozott hitelek uzaorakamatait fizetjük, ha nem lett volna a kétlépcsős, politikai hatalmat gazdasági hatalomra váltó rendszerváltás, akkor 1990-ben megtehettük volna hogy leborítjuk a sakktáblát, és tiszta lappal nyitunk. Tetszettünk volna forradalmat csinálni, láttunk volna ki a kolbászból font kerítésen.) Most a görögök választhatnak: igazi dzsentri módra nyakukba veszik a kártyaadósságot, viszonozva a megelőlegezett gesztust amivel egy balkáni országot anno a fehér asztal mellé ültetett az EU, vagy maradnak a nettó nemzeti gazdasági érdekeiknél.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!