Megvan, ki lesz Franciaország következő miniszterelnöke
Francois Bayrou már a negyedik kormányfő lesz Emmanuel Macron elnöksége alatt.
„Közös álláspontra” jutott Görögország pénzügyi megsegítésével kapcsolatban éjszakába nyúló tárgyalásukon Nicolas Sarkozy és Angela Merkel. Álláspontjuk hivatalosan nem ismert, ám az az eurózóna vezetőinek brüsszeli csúcstalálkozójának alapjául szolgálhat majd.
Nicolas Sarkozy francia elnök és Angela Merkel német kancellár „közös álláspontra” jutott Görögország pénzügyi megmentésével kapcsolatban szerda éjszakába nyúló, hétórás berlini tárgyalásukon. A tárgyaláson részt vett Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke is, közben többször telefonon beszéltek Herman van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével. Források szerint a kialakított közös álláspont az eurózóna vezetőinek csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozójának alapjául szolgál majd, a megállapodás tartalma azonban hivatalosan nem ismert. Az ARD szerint a magánbefektetők közreműködésének módozatait, valamint a görög államadósságok átütemezésének elutasítását tartalmazza a megállapodás.
A brüsszeli csúcstalálkozón jelen lesznek a legjelentősebb európai bankok vezetői is, bár hivatalosan nem vesznek részt rajta. Az arról szóló megbeszélésen lesznek ott, hogy a magánhitelezők hogyan tudnak hozzájárulni a második görög mentőcsomaghoz. A bankárcsoportot Josef Ackermann, a Deutsche Bank elnöke és a BNP Paribas francia bank egyik képviselője vezeti. A BBC azt írja, hogy felmerült egy európai bankadó terve is, mely nem nyerte el az Európai Központi Bank tetszését.
Londoni elemzők szerint az "utolsó esélyt kínálhatja" az euróövezeti válság ellenőrzés alá vonására a csütörtöki brüsszeli valutauniós csúcs. A Capital Economics vezető elemzője szerint az európai pénzügyi stabilitástámogató mechanizmus (EFSF) kapacitását 1500 milliárd euróra vagy ennél is nagyobbra kellene emelni.
Csütörtökön Európában, pénteken az Egyesült Államokban találkoznak politikusok: ha a találkozók eredményeit negatívan értékeli a piac az beláthatatlan következményekkel járhat, ha pedig csak kis lépést tesznek előre az európai és amerikai döntéshozók, de a problémák lényegét nem kezelik, folytatódhat a bizonytalanság a piacokon.