Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Az euróövezetet már akkor megbukott, amikor az évtized közepén Németország és Franciaország nem hagyta magát túlzott deficiteljárás alá vonni - írja Bokros Lajos az Élet és Irodalomban, amit a Népszabadság idézett.
Bokros Lajos, az Európai Parlament MDF-es képviselője az Élet és Irodalomban megjelent „Az euró mint társadalmi és kulturális vállalkozás című cikkében arról írt: rendkívül izgalmas, történelmileg egyedülálló, minden elismerést és támogatást megérdemlő társadalmi és kulturális vállalkozás az euró.
A közgazdász szerint idén felmerült az elvi esélye annak, hogy a rendszer szétesik a görög államcsőd veszélye miatt. Bokros Lajos felteszi a kérdést, hogy ennek tükrében valós lehetőség-e a az euróövezet széthullása. Szerinte nem feltétlenül.
Bokros szerint az évtized közepén a két legfontosabb tag, Franciaország és Németország is három százalék feletti államháztartási hiányt produkált, ami már önmagában is megkérdőjelezte a maastrichti konvergencia-követelmények hitelességét. Ráadásul Jaques Chirac és Gerhard Schröder kijelentette, országukat nem vonhatják túlzott deficit eljárás alá. Az EP képviselője szerint az eurózóna jövője attól függ, ha válságban is működőképes intézményei vannak, ha újratárgyalják a Stabilitási és Növekedési Egyezményt, és annak egyértelmű, politikailag kikényszeríthető szabályai lesznek, ha megerősödik az Európai Központi Bank önállósága, ha összehangolják az Európán belüli költségvetési politikák alapelemeit. És szükséges hozzá a mélyreható, szerkezeti reformok kritikus tömege is.