Engedett az IMF Romániának

2010. július 25. 16:15

Megkapta hitelkeretének következő részét, 900 millió eurót Románia. Emellett az IMF tovább enyhítette, és 6,5%-ban határozta meg az idei évre megkövetelt hiánycélt.

2010. július 25. 16:15

A Nemzetközi Valutaalap igazgatótanácsa a hét végén jóváhagyta 900 millió euró kiutalását Romániának: ez az országnak tavaly májusban megítélt, kétéves, 13 milliárd eurós készenléti hitelkeret ötödik részlete. Ezzel együtt az IMF jóváhagyta, hogy ismét puhították az idei deficitcélt. Az eredeti 3,6 százalékos hiánycélt először tavaly októberben emelték 5,9%-ra, majd ezúttal 6,8%-ra enyhítették a követelményt. Az első negyedév után ugyanis kiderült, hogy a módosított hiánycél is teljesíthetetlen.

Az IMF szerint a román kormány helyesen igyekszik egyensúlyt teremteni a kiadáscsökkentés és az adóemelés között oly módon, hogy tompítja a szociális hatásokat, miközben határozottan bánik a közületi bérek és fizetések hatalmas számlájával. Az igazgatótanács most sürgette a román kormányt a nyugdíjreform és a közszférabeli bérpolitika reformjának befejezésére. Fontosnak nevezte a közalkalmazotti munkahelyek számának tervezett csökkentését, az egészségügy és az önkormányzatok finanszírozásának módosítását és az adószedés erősítését.

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
blogen
2010. július 27. 06:22
picur3ka 2010. július 26. 20:30 "Tudod meddig tarthat egy reformot bevezetni es mibe kerulhet?" Öt másodperc, ennyi idejig tart bevezetni egy reformot a törvény aláírásával. További néhány óra átverni a parlamenten kétharmados többséggel, és néhány a számtalan lehetséges verziót egy törvényi formákba önteni. "A kormanynak kommunikacioi alapjan igen vilagos elkepzelese van." Legyen béke, szeretet és egyetértés? "Az IMF-nek az faj, hogy nem akarunk tobb kolcsont felvenni" Khm. Ennyire nem lehetsz hülye! Orbán kuncsorgott volna újabb kölcsönért és a hiánycél kitolásáért, a IMF hajtotta el a picsába. Az IMF azt akarja, hogy NE VEGYÜNK FEL TÖBB KÖLCSÖNT ÉS NE SARCOLJUK A TERMELŐERŐKET, HANEM A KIADÁSAINKAT CSÖKKENTSÜK!
Nemhivo
2010. július 27. 06:11
..." mint az o nagy tervuk"..... Mi is az Ö "nagy tervük", te nagyon sötét? Ha az idiotizmusodat az összeesküvéselméletek vezérlik, akkor inkább a barikádon kommentelj.. Ha még vissza tudnál emlékezni akár csak 1 hétre, akkor emlékezhetnél, hogy matolcsyék nem csak meghosszabbítani, hanem ujat felvenni is szerettek volna...Csak nem kaptak. A forint a béka valaga alatt van, és csak azért nincs lejjebb, mert a Zorbán tartja azt a hiányt, amiről korábban azt mondta, hogy lehetetlenség.
jvizkeleti
2010. július 26. 19:47
Meg lehet nézni az alábbi linkeket, hogy hol van benne Románia és Magyarország: GDP arányos államadósság 2009: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_public_debt Növekedési mutatók közvetlenül a válság beütése előtt (2008): http://www.photius.com/rankings/economy/gdp_real_growth_rate_2008_0.html Növekedési mutatók közvetlenül a válság beütése előtt (2007): http://www.photius.com/rankings/economy/gdp_real_growth_rate_2007_0.html Ez mutatja, hogy 1. a románok növekedési potenciálja sokkal nagyobb 2. az eladósodottsága harmadannyi mint nekünk. Ezért az IMF nyilván sokkal könyebben enged a hiánycélból, mint nálunk. Továbbá, ne feledjük, hogy a hiány, az nem egy "jó" dolog, amiből minél több van annál jobb. Hanem az eladósodás mértéke, az adott évi új eladósodás. Én nem vagyok benne biztos, hogy a további eladósodás kedvez ennek az országnak, főleg ebben a kiadási szerkezetben.
Arma Gedeon
2010. július 26. 13:05
Talán azért nem mert az IMF a románokkal keménykedni, mert érzékelik, hogy még ott is utálják őket, ahol tegnap még nem nézték ki a társaságból... Viszont ezek után hogy követelhet az IMF, vagy az EU bárhol alacsonyabb hiányt, mint amit a románoknak megengedtek? Komplett tekintélyerózió. Egy összeomló világ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!