Pánikolnak a britek, kifogyhatnak a gázból
Nehéz helyzetben van Nagy-Britannia hidegebb idős és az ukránok döntése miatt is.
Hetvennégy éves koráig volt Nagy-Britannia trónörököse édesanyja, a nagy tekintélyű II. Erzsébet árnyékában. S amikor mások már visszavonultan élik idős éveiket, ő akkor lép fel a trónusra: portrénk III. Károlyról!
Károly egész életét a királyi identitás árnyékában élte, hiszen négyéves kora óta az Egyesült Királyság uralkodójának a fia volt – II. Erzsébet 1952-ben lett Nagy-Britannia királynője.
Mivel édesanyja hét évtizeden keresztül ült a trónon, így
édesanyja halálakor, 2022. szeptember 8-án pedig ő lett a brit történelem legidősebb korban trónra kerülő uralkodója.
Tanulmányait a londoni Hill House-ban, a berkshire-i Cheam iskolában, majd a skóciai Gordonstoun középiskolában végezte,
1969-ben a brit uralkodó mint a trónöröklési rendben első helyen álló utódjelöltet Wales hercegévé koronázta, 1970-ben tagja lett a Lordok Házának. 1971-ben a Királyi Légierő Főiskoláján sugárhajtású gépeken pilótaképzést kapott, majd a Királyi Haditengerészet Főiskoláján tanult, és mellette évekig a haditengerészet különböző hajóin szolgált.
Saját jótékonysági szervezetét 1976-ban alapította meg Prince's Trust néven, de az elmúlt évtizedekben mintegy 800 különböző jótékonysági és humanitárius alapítvány tagja, patrónusa volt.
Károly herceg rövid udvarlás után 1981-ben vette feleségül a nála 13 évvel fiatalabb Lady Diana Spencert, akitől két fia született, Vilmos és Harry herceg.
1986-ban a herceg titokban viszonyt kezdett volt barátnőjével, a már szintén házas Camilla Parker Bowles-szal (akivel 1970 óta ismerték egymást) – és komoly a gyanú, hogy Diana hercegnének is 1984 és 1986 között viszonya volt akkori testőrével. Károly házasságon kívüli kapcsolatáról először 1993-ban a Daily Mirror bulvárlap írt, amikor lehozta a pár egy lehallgatott telefonbeszélgetésének leiratát. A walesi herceg magyarázkodásra kényszerült, 1994-ben egy tévés interjúban elismerte a viszonyt, és azt házassága „visszafordíthatatlan” szétesésével indokolta.
A hercegi pár 1996-ban vált el hivatalosan, egy évvel később pedig Diana hercegné Párizsban egy autóbalesetben életét vesztette. A brit közvélemény a szeretőt, Camillát és a királyi család rigid magatartását vádolta a népszerű hercegnő tragédiájáért. Camilla évekre el is tűnt a nyilvánosság szeme elől, csak 1999-ben jelent meg először Károly oldalán egy rendezvényen.
2005-ben pedig házasságkötésre került sor. Camilla Parker Bowles ezzel a királyi család tagja lett, renoméja pedig a násszal, valamint köztiszteletnek örvendő jótékonysági tevékenységeinek köszönhetően helyreállt. Tizennyolc év házasság után Károly király és Camilla „királyi hitves” szombaton az Egyesült Királyság és a nemzetközösségi királyságok uralkodói párja lesznek.
Károly walesi hercegként, trónörökösként öt évtizeden keresztül uralkodó édesanyját képviselte, helyettesítette bel- és külföldi diplomáciai eseményeken,
II. Erzsébet 2022. szeptember 8-án bekövetkező halálakor a brit trón örököse ő lett – két nappal később a brit Utódlási Tanács a herceget III. Károly néven nyilvánosan is az Egyesült Királyság királyává nyilvánította. Első uralkodói beszédében az új király megemlékezett édesanyja uralkodásáról, illetve elsőszülött fiát, Vilmost walesi herceggé, vagyis utódjának nevezte ki.
A BMG Research 2018-as adatai szerint a megkérdezett britek 46 százaléka vélte úgy, hogy trónutódlás esetén Károly jobban tenné, ha automatikusan átadná a trónt Vilmos hercegnek, ugyanakkor egy 2021-es közvélemény-kutatás már azt mutatta, hogy a britek 60 százalékának pozitív véleménye van Károlyról.
– vagyis királyként III. Károly hozta az optimista várakozásokat, jobb királynak bizonyul, mint trónörökösnek.
III. Károlyt május 6-án, szombaton a londoni Westminster Abbey-ban koronázzák brit királlyá. Ezzel teljes közjogi minőségében az Egyesült Királyság, valamint 14 nemzetközösségi királyság – többek között Kanada, Ausztrália és Új-Zéland – uralkodója lesz, emellett a brit állami berendezkedés sajátos jellemzőjeként az anglikán egyház feje is.
Nyitókép: Károly walesi herceg egy cardiffi felvonulás megtekintésén 2022. július 5-én (forrás: Ashley Crowden / AFP / POOL)