Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője az InfoRádiónak mesélt a Törökországban zajló mentési program részleteiről. Állítása szerint már tizenhárom túlélőt kimentett a romok alól Törökországban a magyar mentőegység. A hivatásos magyar tűzoltókból álló Hunor nevű mentőcsapat megérkezése óta éjt nappallá téve, folyamatosan dolgozik a földrengés sújtotta Törökországban.
A Hunor mentőcsapat ezen kívül hét holttestet is talált a romok alatt. A szóvivő kiemelte:
egyedül a magyar csapat az, amelyik 0–24-ben, tehát megállás nélkül dolgozik, három helyszínen egyszerre, az összes többi mentőcsapat leáll éjszakára.
Mukics Dániel szerint a magyar tűzoltók feladata a romok alatt rekedt emberek felkutatása keresőkutyákkal, valamint speciális kutatóeszközökkel. Úgy fogalmazott, a munkavégezést nagyban megnehezíti, hogy nem nagyon lehet komolyabb földmunkagépeket alkalmazni, mert fennáll a veszélye, hogy a romok alatt rekedt emberek további sérüléseket szenvednének el.
Szavai szerint csak óvatosan, kézi erővel lehet megemelni a több tonnás vasbeton elemeket, a helyzetet csak nehezíti, hogy hajnalban bőven fagypont alá csökken a hőmérséklet.
A magyar bázis egy 500 négyzetméteres területen épült ki, ahol kilenc sátort húztak fel. Ide vonulnak vissza a HUNOR-tagok pihenni, étkezni. Mukics Dániel megjegyezte: beszélt egy sokat látott, sokat tapasztalt tűzoltóval, aki azt mondta:
egész egyszerűen borzalmas a látvány, ilyen szörnyűséget még soha nem láttak.
A mentőprogramban részt vevők nyolc óránként váltják egymást, nyolc órát dolgoznak, majd nyolc órát pihennek.
Nyitókép: Kovács Tamás/MTI